11.12.2009 16:46    

huh
Merhaba

harf yada eğri çizgi üzerine belli aralıklarla daire çizmek istiyorum. internette bunun niçin measure komutu kullanılmış. sonrasında oluşan bölme noktaları ise format-->point style ile daireye çevrilmiş.

Ancak bu daireler üzerinde işlem yapamıyorum. Örneğin teğet geçen çizgi , ölçü alma vs. sanki çizim objesi değilde bir gösterimsel işsret gibi duruyor. oysa ben bunları circle ile çizilmiş bir daire gibi olmasını istiyorum.

Bir de aynı işlemi seçili bir yazı (font çeşitli olabilir) üzerindede uygulamak istiyorum.

yardımınız için şimdiden teşekkürler.

11.12.2009 18:12    

hebedebe
Çemberleri block yapıp, measure komutunu girdikten sonra b ile block alt seçeneğine girip, block adını yazdığınızda point yerine belirttiğiniz bloğu yerleştirecektir.

Diğer soru için ise express menü yüklü ise explode text komutu ile texti polyline'a çevirdikten sonra, measure komutunu kullanabilirsiniz.

11.12.2009 19:18    

huh
çemberleri blok yap demişsiniz ama benim sorunum zaten çemberi -ler yapmak :) yani çemberleri tek tek çizmek yerine belirttiğim çizgi boyunca

(ki bu çizgi standart bir şekil olmayacak eğri büğrü birşey olabilir)

çemberlerin belirttiğim çapta ve belirttiğim aralıklarla otomatik olarak çizilmesi.

Yani array komutundaki polar yada rectangular olayını tek sıra ile eğri çizgi üzerinde yapmak.

11.12.2009 20:42    

hebedebe
Çemberi demeliydim pardon..

Önce bir çember çizip, insertion point'i merkezi olacak şekilde block yapın. Daha sonra measure komutunu girip, b ile block alt seçeneğine girip block adını yazın. Measure komutunu bu şekilde tamamladığınızda çizgi veya eğri üzerine belirttiğiniz blok yerleşecektir.

11.12.2009 21:20    

huh
İlginize teşekkürler.

Ben blok komutunu bilmiyordum önceki denemelerimde belirttiğiniz merkez noktasında hata yapıyormuşum. Mesajınızdan sonra sorun çözüldü.

Ayrıca text için belirttiğiniz explode komutu
"1 was not able to be exploded." hatasını veriyor. sanırım text dağıtılamıyor.

Başka tavsiyeniz olabilirmi?

12.12.2009 13:07    

hebedebe
Normal bildiğimiz explode komutu ile text patlatamazsınız. Bunun yerine express menüde text bölümünde "explode text" komutu var. Kısayolu txtexp olarak girerseniz komuta ulaşırsınız.

Eğer express menü yüklenmemiş ise text üzerinden polyline ile geçebilirsiniz, veya express menüyü kurabilirsiniz.

Express tools yüklenmesi ile ilgili forumda yanıtlanmış sorular var, arama yapıp bu yanıtlara ulaşabilirsiniz.

17.02.2010 12:42    

bud_0782
measure komutunun block alt seçeneğiyle pline üzerinde belli aralıklarda dizilim yapılabiliyor.peki dizmek istediğim nesne bir çizgi.yani çizgilerle pline olan çizgiyi belli aralıklarla bölmek istiyorum.ancak sorun şu ki iki çizgi heryerde birbirine dik olmalı.amacım eksen olan pline çizgisine km için onu dik kesen çizgiler çizmek.bunu nasıl yapabilirim??

05.03.2010 16:58    

hebedebe
dik bir çizgiyi blok olarak tanımlayacaksınız. measure komutunu girip yukarda anlattığım yolu izleyeceksiniz. komutun sonunda blokları çizgiye göre align edeyim mi y/n olarak bir soru soracak. burada y seçerseniz yani onaylarsanız çizgilerin açısı polyline a dik olur. n seçerseniz de yerleştirilen çizgiler birbirine paralel olur.

06.01.2011 09:40    

bud_0782
mevcut eksen pline.ok.yay ve düz çizgilerden oluşuyor.eksen üzerinde belli aralıklarla kısa çizgiler atmak istiyorum.kısa çizgilerin eksene heryerde dik olmasını istiyorum.measure ın block komutu yeterli olmuyor ve her defasında tek tek elle düzeltiyorum ya da netcad ile yapıyorum :O_o komutun sonunda sorduğu çizgiye hizalayayım mı sorusuna y dediğim halde istediğimi yapamadım.bunun başka bir yolu varmı?

06.01.2011 10:43    

ProhibiT
Merhaba bud_0782, BLock yaptığınız kısa çizgiyi 90 derece (counterclockwise) rotate edip ondan sonra BLock yapın... Bir de öyle deneyin. Emin değilim, konunun detayını bilmiyorum. Gerçekten measure ve divide ile net çözüm yoksa, basit bir fonksiyon yazılabilir... Kolay gelsin.

06.01.2011 10:50    

bud_0782
aynen söylediğiniz gibi denemiştim.hatta referans olarak eksenin başlangıç noktasına yerleştirip (eksenleri dik olarak) öyle blok yaptım ancak olmadı.acaba birşey mi atlıyorum??

06.01.2011 11:55    

ProhibiT
Küçük çizgiyi, Y eksenine paralel (90°) çizip, insertion point olarak çizginin mid point'ini seçerek bLock yapıyorum. Her türlü PoLyLine, Spline, Ellipse v.b objelerde denedim, hepsinde küçük çizgiler problemsiz yerleşiyor.
[IMG]http://img5.imageshack.us/img5/3124/measure.jpg[/IMG]

06.01.2011 12:37    

bud_0782
:yes
teşekkür ederim yardımınız için :)
kısa çizgi her güzergah için y eksenine paralel block yapılacak.ok.bunu atlamışım.bende açılardan giderek bir yol bulmaya çalışıyordum ki imdadıma yetiştiniz...

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.122 saniye - Sorgu: 79 - Ortalama: 0.01421 saniye