01.12.2009 17:17    

Harbi65
PC de DOSLIB yüklü olması gerekir...
DOSLIB indirmek için :

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Sorun sesin Hoparlörden değil PC speakerdan gelmesi... PC speaker bağlı olması lazım....
bi de klavye akord isteyebilir...:D

Lisp dosyasını indir

admin (29.09.2018 15:27 GMT)

02.12.2009 08:25    

ProhibiT
Merhaba Harbi65 hocam :)

Özel mesajda yazmıştım, programınızı çalıştıramadım diye. DosLib yüklememişim onun için çalışmıyormuş, şimdi program çalışıyor ama ses çıkmıyor :) Benim Laptop ta Pc speaker yok... daha önce de bahsetmiştim pc speaker seslerini alamıyorum...

Org klavyesi bana 2 tuş sırasında 2 oktav gibi geldi. Ama, sesler neden öyle sıralandı? anlayamadım.
Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si-La
en sonda yer alan La yerine Oktav tizdeki Do konmalı ki, bir oktav tamamlanmış olsun. Sesleri duyamadığım için sondaki sesin adının La sesinin Do olup olmadığını da bilemiyorum...

Bir başka detay da. burada bahsedilen sesler tam seslerdir (arızasız, yani diyez ve bemolsüz)
arıza sesler olmadan neredeyse hiç bir gerçek melodi çalınamaz. Hele Türk müziği hiç çalınamaz :) Batılılar bir tam sesi ortasından bölüp arıza sesleri yani diyez ve bemollü sesleri elde etmişler. Bizim dedeler ise, tam sesi koma dediğimiz 9 parçaya bölüp, biribirine eşit olmayan; koma, taninni, küçük mücennep, büyük mücennep ve bakiye diye 5 arızalı ses kullanmışlar...

Batı Müziği ses sisteminde (Tampere sistem) temel kabul ve kural; Mi-Fa ve Si-Do aralıkları yarım ses, diğer komşu seslerin araları tam sestir. Piyano klavyesini gözümüzün önüne getirdiğimizde, bazı beyaz tuşların arasında siyah tuş yoktur. O yan yana beyaz gelen tuşlar ya Mi ve Fa ya da Si ve Do dur...

Yani anlamlı bir şeyler çalabilmek için seslerin dizilimi;
Do-Do#-Re-Re#-Mi-Fa-Fa#-Sol-Sol#-La-La#-Si-Do
şeklinde olmalıdır. Hatta buradaki gibi bir oktavda bitmemeli en az 1,5 oktav olmalıdır.
Çok basit melodileri bile düzgün çalabilkmek için 1,5 oktavlık bir klavye gerekiyor (Bütün müzikal cümleler Do dan başlamaz çünki) Yani Do dan başlayıp, oktav tizdeki Do dan sonra re, mi, fa, sol ve La bulunmalı...

Buradaki diyezli sesler, piyano klavyesindeki siyah tuşlara karşılık gelir. Piyano klavyesini göz önüne getirdiğimizde, siyah tuşların 2'li ve 3'lü guruplar halinde daha yukarıda yer aldıkları görülür...

Bir başka konu da, sizin programda sesini duyma şansım olamadı ama, anladığım kadar; bir tuşa basınca, başka bir tuşa basıncaya kadar o ses devam ediyor. Böyle bir enstrüman biraz zor çalınır :) hatta çalınamaz... Piyano ve org tuşları key senvitive'dir yani basınca çalar, Piyanoda enstrümanın sustain (sesin tınlama süresinin uzaması) değerine göre bırakınca susar. Org'da basılı tutulduğu sürece tınlar, bırakınca susar...

Neyse gene konuyu dağıttım herhalde :)
Sonuç olarak Programlama tekniği ve mantığı açısından anlamlı ve gerçekten ilginç, müzikal anlamda (sizin de iddialı olmadığınız gibi) pek kullanılabilir bir program değil diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

02.12.2009 09:27    

ehya
harbi65

bu işe bulaştığına bulaşacağına pişman oldun dimi? :)))
Prohibit öyle bi yazmış ki, sandım ki sen bi müzik katilisin :))))

ses konusunda bende bişi duymadım.. Kısacası bende test edemedim...

02.12.2009 09:51    

Harbi65
Ehya;
Hiç pişman değilim:)
Blakis bu vesileyle müzik bilgimizi geliştiriyoruz işte...:)
Hadi ProhibiT Laptop kullanıyo sesi alamadı sen nasıl alamazsın sesi...?:)

ProhibiT hocam yorum ve verdiğin bilgiler için çok teşekkürler... Dinleyici olmanın ötesinde müzik bilgim olmadığını söylemiştim zaten. Bu nedenle notaların sıralaması da yanlış oldu. Bunlar doğru olsa bile zaten doğru sesleri PC Speakerdan alabileceğimizi düşünmüyorum... Forum başlığında da dediğim gibi bana göre anca caz çalar bu.. :)
(sesler sonra ki tuşa kadar çalmıyor. vuruşta hepsi belli bir süre çalıyor..)
Bu imkanlarla doğru sesi alabilir miyiz onuda bilmiyorum... Yani frekans değeri ile mi alakalı yoksa sesin süresi ile mi alakalı bunuda bilmiyorum... Verdiğiniz bilgiler de bana profosyönelce geldiği için mevcut müzik bilgimle pek bişey de anladığımı söyleyemem...
Kısaca aklıma böyle bişey geldi yapmak istedim... Autocad'de de müzik yapılabilirliğini göstermekti maksadım...:)
Hepinize teşekkürler...

Bu seslerin hoparlörden alınması için ne yapılabilir bunu hep beraber düşünsek nasıl olur?:)

02.12.2009 10:01    

ProhibiT
Harbi65 hocam, anlayışınız ve yaklaşımınız için teşekkür ederim :)
bios setuplarındaydı sanıyorum, Pc Speaker'ın ses kartı ile emüle edilmesiyle ilgili bir şey vardı hatırladığım kadar. Pc speaker'ın kullandığı IRQ (Interrupt Request) ların Sound Card'a yönlendirilmesini sağlıyordu. Bir kaç gündür ona bakınıyorum, bulursam paylaşırım elbette...
Kolay gelsin :)

02.12.2009 10:10    

ehya
bendeki bilgisayarin özelliği biraz farklı. o yüzden sanırım speaker koymayı düşünmemişler. :)

Sanırım bu lispde canın çok sıkılmış, iş güç yok. Bari güzel bişiler yaz da görselliği olsun :)
Mesela ben bi ara yazdığım ancak bi türlü hatalarını düzeltip tamamlayamadığım saat lispi vardı. Belki hatırlarsın. Böyle bir lisp yazabilirsin. Ben analog yazmıştım. Sende digital'ini yazarsın. Ne dersin güzel olmaz mı :)

02.12.2009 10:25    

Harbi65
Ehya;
Saat lispini sen yazdın diye uğraşmak istemedim... Yapılmamış bişi olsun istedim:)
Dijitali de sitede saati gösteren lisp diye vardı sanırım...
Şaka bi tarafa gerçekten işler tıkandı... Can sıkıntısından böyle lüzumsuz şeyler aklıma geliyo:)

sistemini bilmiyorum. ne kadar ciddisin onuda anlamadım ama sisteminde speaker olması lazım ama bağlı olmayabilir... bence bağlantısını kontrol et...

02.12.2009 10:36    

ProhibiT
Eğer ehya hocamın işletim sistemide benim gibi 64 bit ise sebep budur.
32 bit işletim sistemlerinde, windows98 ve üstü versiyonlarda pc speaker fonksiyonları otomatik olarak sound card'a yönlendiriliyormuş. 64 bit işletim sistemlerinde bu yok.

02.12.2009 11:45    

ehya
aynen prohibit hocam, dediğiniz gibi 64 bit işletim sistemine sahibim :yes

harbi65, ben yazdım diye sende yazmamazlık etme. Hem kolay bi lisp değil. Yazarken o arada kendini de geliştirmiş olursun.

09.01.2010 12:39    

KADIKIZI
Çok keyifli bir konu olmuş. Sevindim deneyecegim.
oh beee suratsızlıgım gitti,
Allah sizin de yüzünüzü güldürsün :D

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.083 saniye - Sorgu: 70 - Ortalama: 0.01547 saniye