15.07.2008 15:28    

an_swer
Arkadaşlar bu programlar hakkında sorularınız varsa buradan bana ulaşabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

21.07.2008 08:22    

carbine
Gerçektende çok hoşuma gitti programı kullanmaya çalişiyorum ancak bazı sıkıntılarım var MEP te örnegin kanalları çizdikten sora hesap yapmiyor autocad revit te hesaplarıda yapiyormuş sanırım ancak merak ettigim şey revitte çizim 3 boyutlu olmak zorundami?

21.07.2008 10:52    

an_swer
burada bassettiğiniz hesap kanal akış debisi veya ekipman debisi gibi ise Autocad MEP bunu yapabilir.ikisinde de parametrik değerleri olan ekipmanlar mevcuttur.(hava terminalleri,kanallar vs.) Sadece Revit MEP de bunlar "families" autocad MEP de ise "MvParts" olarak geçer.Öncelikle Autocad MEP bir autocad tabanlı, üzerine Mekanik tabanlı ekipmanların eklendiği bir yazılımdır.Revit MEP ise tamamen autocad tabanından farklı kendi revit motoru ile çalışan bir yazılımdır.Bu yüzden ikisini karşılaştırmak biraz zor.Ayrıca Revit MEP de autocad MEP de olmayan "cooling and heating loads" diye bir bölümle oluşturduğunuz binanın ısı kayıplarını hazırlayan ve size rapor halinde sunan bir sistem vardır.Her ikisindede metrajlarınızı kolayca oluşturabilir ve excele atabilirsiniz. Sizin sorunuza gelirse revit MEP çizim mutlaka 3 boyutlu olmalıdır.Bunun için mimar arkadaşlarımızn kullandığı Revit Architecture ile gelmesi istenilen birşeydir.Çünkü Revit bir YAPI BİLGİ SİSTEMİDİR.(bunun için "revitmepturkey.blogspot.com" a bakabilirsin.) Ama revit MEP 'ye autocad dwg dosyasını atıp,bu dosyayı altlık olarak kullanıp duvar yüksekliklerini verebiliyoruz.her ikiside Autodeskin yazılımı olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor.Zaten programı satın alındığında Suite paket olarak alıyorsunuz ve bu paketin içinde her ikiside olduğundan size uygun olanını kullanabilir veya dediğm gibi dwg lerinizi altlık olarak kullanıp yükseltmeniz gerekebilir.(www.grafcad.com veya www.sayisalgrafik.com buradan paketler hakkında bilgi edinebilirsin.)

21.07.2008 11:05    

carbine
Benimde merak ettigim konu buydu zaten 3B olması gerektigi bu durum çok sıkıntı yaratabilir çünkü kimse 3B olarak projeler göndermiyor yapsalar bile bunu revittemi yaparlar bilinmez ancak revitte 3B ye çevirmek kolaymı degilmi orasıda önemli konu çünkü çevrilebiliyorsa revit tüm hesapları yapiyor bir kaç videoda izlemiştim.Bu arada hesaplardan kastım çizimden sora kritik devreyi seçmesi ve hesaplarını yapmasıyıdı sanırım MEP tek başına bunu yapamiyor.Revitte verilen projeyi 3B ye çevirmek acaba 1 günden fazla sürermi sürmez ise yine kullanmak daha avantajli gibi duruyor.
Birde autocad e atıp pafta düzenlendiginde 3 boyutlu çizimler yine aynı şekilde görünüyormu yoksa herhangi bir fark oluyormu çünkü mepte yaptıgım bir çizimi autocadde açtigimda kanalların baglantı yerlerinin boyanmiş oldugunu gördüm.

21.07.2008 11:15    

an_swer
işte güzel türkiyem her zaman zoru seçiyor:))) Halbuki mimarlarımız Revit Arch. ta çizse bizim için dünya çok güzel olucak.:)) Revitte 3B bir projeyi carrier programında girdiğin değerler olarak düşünebilirsin. sadece farklı olarak mimari proje ile çizim yapıyor oluyosun. Süreye gelince 1 günden kısa bile sürebilir projenin karmaşıklığına bağlı olarak bu süre değişebilir. Tabi çizim sırasındada dikkat edilecek hususlar var.(dış duvar,iç duvar ,dış kapı gibi..) Pafta olayına gelince inanki hiç incelemedim bir bakıp deniyim sana haber veririm..

21.07.2008 11:27    

carbine
Benim türkiyemde mimarlar autocad kullanmayı bilse revit kullanmayı belki ögrenirler(lafim bazi çaliştigimiz mimarlara kimse genel olarak anlamasın :) ) sonuçta ne kadar kalite o kadar iyi iş ve para olur ama önemli olan projenin geçebiliyor olması :)
Gerçekten revitte çizip gelse heralde hiç bir sorunumuz kalmazdı :)
Aslında video hazırlayabilirmisin acaba bir kaç ders yapsak :)

21.07.2008 11:47    

an_swer
aslında bende çok isterim video hazırlamayı ama şu an çok meşgulum eğitim verebileceğim veya video hazırlayabileceğim zaman sanada haber vericem:) bu arada dediğin gibi Autocad MEP den autocad'e attım ama bende hiç öle bi sorun olmadı herşey gayet normal gözüküyor her ikisindede hem Revit MEP olsun hemde Autocad MEP olsun hiç bi sorun yok. Belkide sen çizerken layer ayarlarında bir hata yapmış olabilirsin.. görmek lazım:) Aklıma geldi belkide sen Autocad MEP de çalıştığın dosyayı export etmiyo olabilirmisin?? çünkü autocad,Autocad MEP deki mvpartları tanımaz eğer onu export to autocad yapıp kaydedersen sorunun çözülebilir..

21.07.2008 11:54    

carbine
Evet dedigin gibi export etmemiştim dogrudan açmıştım :)
Gerçektende video çok iyi olur çok eksigim var elimde bir proje var hesaplarını yaptıktan sonra MEPle yapmaya çalişacam işallah zaman kaybina ugramam bilgi eksikliginden ama güzel birşey çıkartacagıma inaniyorum :)

21.07.2008 12:11    

an_swer
şöyle birşey söyleyebilirim uğrıyacağın zaman kaybı ilerde metrajlarda veya daha soraki projelerini yaparken kazanacağının yanında hiç birşey olucak... kolay gelsin bi yardıma ihtiyacın olursa elimden gelirse yardım ederim...

21.07.2008 12:15    

carbine
evet şimdi neden revit arcitacture konulu bi blog okudumda cadgraf tan :) kesinlikle çok mantıklı ve mimar olsam kesin kullanacagım bişey olurdu.O kadar çok revizyon oluyorki artık biz bile kafayı yiyoruz.Devamli yeni gelen paftaya göre degişiklik yapmak çok yoruyor tekrar hesaplar tekrar çizim aman neyse :) gerçekten mimarların göz önünde bulundurması lazım bu programı

21.07.2008 20:51    

an_swer
Olmaz olurmu pis su da var.bak bu konuyla ilgili

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

siteye girersen daha fazla bilgi ve tutorial dosyası bulabilirsin...

22.07.2008 20:27    

xkuala
pis su konusunda paylaşımınız için teşekkür ederim .:)

26.07.2008 14:37    

carbine
Revitle ilgili bir kaç şey aklıma geldide sorim dedim
Revitte layerlar filan ayarlanıyormu autocad e atıp çıktı alınacagı için kolaylık olur?
Binayı revitte çizerken herşeyi kendimiz yapılandırabiliyormuyuz mesela kolonlar sanırım otomatik olarak seçiliyor yani oluştururken şu yükseklikte şu uzunlukta kolon gibisinden yoksa sabitmi kolonlar bide tüm duvar ve kolonların ısı iletkenlik katsayısı otomatikmi girliyor yoksa manuel olarak istedigimiz degerler girilebiliyormu.Dış hava dizayn şartları için yine aynı şekilde otomatik olarakmı yoksa mauelmi giriliyor.
Hava kanalarrını dizayn ederken yükseklilkle ilgili kısıtlama getirebiliyormuyuz.Örnegin bizim asma tavan 60cm atiyorum en fazla 45 cmlik hava kalanı kullanacam bunu ayarlıyabiliyormuyum.
Hava kanallarını flans li çizdigimizde çizimde gösteriliyormu (2 boyuttayken ) çok soru sordum heralde :)
birde sıhhi tesisat kolon şeması oluşturmuyor sanırım.Çaplar filan yine otomatikmi girliyor aslında çapları neye göre giriyor yük birimlerine göremi onuda merak ettim yoksa dogrudan debiye göremi giriyor çünkü projelerde yük birimlerini yazıyoruz geneldee aslında debilieri yazssakda kimse niye yazıyosun demez ama sorim dedim :)

28.07.2008 18:11    

an_swer
Öncelikle soruların için teşekkürler..Elimden geldiğince cevaplamaya çalışıcam.. 1)Öncelikle Revit MEP de layer mantığı yok çünkü çizdiğin veya oluşturduğun herşeyin bir tanımı var örneğin Air teminal kendine ait bir rengi Supply ducts kendine ait bir rengi olduğu gibi.. Eğer sen çıktı almak için autocad kullanmak istersen export yapıp otomatik olarak layerların ismini ve rengini görebilirsin.Bu yüzden dahada bir kolaylık oluyor.2)Gerek duvar olsun gerek kolonlar olsun hepsine kendin manuel olarak değer girebiliyorusun.(yükseklik,kalınlık vs..) Çünkü onlar birer paremetrik familylerdir.Bu yüzden istediğin gibi belirtebilirsin.Isı iletkenlik katsayılarına gelince ise bunları projendeki "space ve zone" ları oluşturduktan sonra Heatin And Cooling Loads dan bina datalarını belirterek manuel olarak girebiliyorsun buna içerdeki insanların veya aydınlatma ekipmanlarını yaydığı ısıda dahil.. Dışa hava şartlarıda enlem boylama göre manuel olarak veya şehirler seçilerek belirleniyor.Ve Buradan ASHRAE standartlarına uygun bir şekilde yük hesabı yapılıyor.3)Hava kanallarını yerleştirdikten sonra veya yerleştirirken "sizing" ile bu kanallardan geçicek hava debisine ve asma tavan boşluğuna göre çaplarını ayarlayabiliyorsun.Flanşlı çizildiğindede gösteriliyor olması lazım hiç dikkat etmedim.4)Evet kolon şeması oluşturmuyor ama bunun yerine sana bu kolon şemasının 3 boyutlu güzel bir görüntüsünü veriyor. :) Birde dediğin gibi debiye göre bir hesap var ama sen kullanıcağın vitrifiye ekipmnalarına birer paremetrik bir yük kaybı değeri atarsan bunu halledebilirsin sanırım.Olmadı İçnide bulunan API.dll dosyası ile buraya bir komut yazılabilir. Söylediğin iyi oldu bunu bir değerlendirelim :) çapları istediğin boyutlara kendin getirebilir veya dediğim gibi "sizing" yaparak istediğin boyutlara ayarlamasını isteyebilirsin.. Bu arada son olarak ikiside şu an piyasada satılmakta ve Suite paket altında olduklarından 1 taşla 2 kuş vuruyo oluyorsun. Hem Revit MEP hemde AutoCAD MEP sahibi oluyorsun sana uygun olanı kullanabilirsin böylece.. Kolay Gelsin :) .....

an_swer (29.07.2008 06:30 GMT)

29.07.2008 07:16    

carbine
Bir şeyi daha merak ediyorum hastane gibi yerlerde ameliyat odalarında laminar akış istendigi işin laminar akımlı tavanlar kullanılır bu tarz ekipmanlar varmı yoksa bulunabilirmi

30.07.2008 19:34    

an_swer
Tam olarak ekipmanı bilmiyorum ama şöle birşey var Revit MEP de family ler olduğu için yoksa bile siz oluşturabilirsiniz veya family satan sitelere bir bakmak lazım..

16.08.2008 12:34    

carbine
Answer normal autocad mepte bir kaç şey deniyorum şimdi örnegin otopark havalandırması için bir şaft indiriyorum Z ekseninde şafta yerleşik olarak 2 adet gril koyacam ancak bir türlü yapamadım baglantısını saglıyamiyorum.Yardımcı olabilirmisin

19.08.2008 14:27    

an_swer
şöyle söyleyebilirm öncelikle direk üzerine yerleştirmen zor olabilir... bunun için tekrar bi incelemem gerek ama yine o şafta kanalla bir bağlantı sağlayıp grilini öle yerleştirebilrsin veya tersten gidip grili önce yerleştrip daha sonra burdan küçük bir uzunlukta kanal çizip devamında da şaftını oluşturabilirsin... dediğim gibi tam şaftın üzerine yerleştirmek için biraz bakmam lazım.. umarım işine yarar... bu arada kusura bakma biraz yoğunum.. geç gördüm mesajını

20.08.2008 13:03    

Aliseyhli
arkadaşlar slm, bu programı nasıl bulabilirim... yorumlarda verilen adreste programı bulamadım, başka nasıl bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

20.08.2008 14:31    

carbine
Autodesk in sitesinde trial için submit formu doldurabilirsin.

Programi kullanmaya çalişiyorum ama baya zorladı beni özellikle yüksekliklere çok dikkat etmek gerekiyormuş anlaşılan yoksa çok sıkıntı oluyor.
Grilleri yerleştiremedim öle bıraktım şimdilik kanalları çizdim sadece asıl işi normal menfezli bi yapıda denicem bakalım o zaman ne kadar faydalı olacak yanlız şunu söylemem gerekki MEP çok yavaş çalışıyor :S 2009 tabanlı olmasındanmidir yoksa 3 boyutlu neslelerdenmidir anlıyamadim ama çok sıkıntı yaşatıyor.
Kendi kendine kapanıyor çoğu zaman güncellemesini yükledim ama yinede oluyor ara sıra neyseki kurtarması var.

> 1 < [2] [3] Sonraki Sayfa
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.521 saniye - Sorgu: 101 - Ortalama: 0.01505 saniye