09.04.2016 11:42    

admin
Sevgili dostlar,
Bir süredir dahil olduğum projeyi çizen değerli hocam Cengiz EREN (Yük. Mimar Prof.) sayesinde Archicad kullanmaya başladım. Hocam ilerleyen yaşına rağmen gençlere taş çıkartacak bir performansla Archicad kullanıyor. Tüm projeyi Archicad'de çiziyor, paftaları hazırlıyor ve çıktıya gönderiyor. Projeye ben de dahil olduğum için bir süre izledikten sonra ben de kullanmaya başladım ve şu an projeye ben devam ediyorum. Açıkcası yıllardır AutoCAD ve 3ds Max kullanan biri olarak bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Keza ara ara Revit kullanmayı da denemiş ve keyif alamadığım için ve zırt pırt onu yapamazsın, bu olmaz, şunu yapmak çok zor dendiği için bırakmıştım.

Artık neredeyse AutoCAD yerine bile Archicad kullanıyorum çünkü özellikle kat planlarını çakıştırmak çok kolay geliyor. Bir katta yapılan değişikliğin diğer katlara uyarlanması sırasındaki hata kontrolüne ise şapka çıkartılır.

Bu vesile ile Archicad kullanan/kullanacak arkaşalarla öğrendiklerimi paylaşmaya bilmediklerimi öğrenmeye çalışacağım.

16.04.2016 09:14    

ehya
Hocam sormak istediğim birşey var.
Diğer ülkelerde mimari proje çiziminde sıva çizimi yapılması yok. Bu yüzden revit gibi mimari programlar bu tarz şeylerde çok geride kalıyor.
Archicad'i biraz kurcaladım. Sıva yapımıında Composites özelliği ile yapıldığını gördüm. Ancak burada dikkatimi çeken pencere yerleşiminde iç duvara sıva çiziminin yerleştirilmemesi. Bu konuda pratik veya otomatik bir çözüm var mı?
Keza, kesit çiziminde de, duvar-kiriş bağlantılarında bu sıva durumu nasıl çözülüyor?

18.04.2016 12:57    

halilozcakir
Merhaba bende bir soru ile katkıda bulunmak istiyorum , aynı autocad in MEP araç çubuğu ile gerçek tesisat çizip en önemlisi ve güzeli çakışmaları görerek ve kesitleri otomatik aldırarak kolay ilerliyorum mimari bize 2D geldiğinden mimariye kolon , kirişleri ve tabliyeleri basitçe BOX ile çiziyorum , Archicad ile duvar kapı ve pencereleri çiziyorum gerçekten çok kolay ve kullanışlı . sorum şu duvarlara kapı yerleştirdiğimde kasa kalınlığını değiştiremedim sanırım ölçekle ilgili bişeyler karıştırdım
kapıların kasaları çok ince kaldı.bunu nasıl çözerim?

16.05.2016 09:11    

halilozcakir
ilave bir sorum var kapıların olduğu mimariyi xref çektiğimde Navis te görüntülerken kapılar açısına göre açık gözüzüyor , fakat plan içine gömdüğüm de yada yeni duvar ve kapı çizdiğimde kapılar kapalı gözüküyor lütfen yardımcı olabilir misiniz.

18.05.2016 08:24    

admin
Sorulardan;
Mehmet senin sorunun cevabını bilmiyorum, ben sıva detaylarına girmedim şu an projede sıva olmayacak gibi. Composite parametreleri çok detaylı ve benim işime çok yarıyor. Muhtemelen çözülüyordur.

Halil ilk soruda kasayı duvar genişliğinde yapmak için "Frame Thickness=Wall Thickness" kutucuğunu işaretlemek yeterli.
İkinci soru ile ilgili yorum yapmam doğru olmaz, Navis kullanmadım. Ancak aklıma 1-2 seçenek gelmiyor değil :) Archicad de kapıları 2 boyutta ve 3 boyutta ayrı ayrı açmak ve kapatmak gerekiyor. İhtiyacına göre bir kapının hem 2d hem de 3d açık/kapalı durumunu değiştirip deneyebilirsin.

18.05.2016 11:20    

halilozcakir
Eyvallah kapı kasa genişliği ayarını çözdüm sayende. Command: DOORSTYLEEDIT den Auto-Adjust to Width of Wall tikledim tamamdır.
diğeri soru 3D mimariyi , mekanik ana çizime XREF çektiğimden xref de bir tür blok ya herhalde ondan öyle gözüküyor,

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.004 saniye - Sorgu: 62 - Ortalama: 0.0162 saniye