21.09.2022 07:48    

ProhibiT
Lisp ve AutoLisp hangi Programlama Diline benzer? Yoksa, sözü edilen diller mi Lisp'e benzer?"AutoLISP™ diliyle yazılmış kodları görünce, başka bir programlama diline benzediği şeklinde bir yanlışa düşmemek gerek. İşin doğrusu, benzer diye düşünülen programlama dillerinin LISP’e benzer olmalarıdır."

"Genel Lisp (Generic Lisp) dediğimiz LISP (List Processing) programlama dili, halen kullanılmakta olan Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri’nin en eski ikinci, (ki Fortran’dan 1 yıl sonra kullanılmaya başlanmıştır,) ve en gelişmişidir."

İfadelerine tekrar dikkat çekmek isterim.

Yazımın başındaki, kim kime benzer, ondakinin bunda karşılığı var mı? Sorularının bir anlamı yoktur. Halisane ve safiyane böyle bir soru zihninizde uyanıyorsa, cevabı açık ve nettir: Lisp'i bilmediğniz gibi, bildiğiniz(i sandığınız) programlama dilini de hiç anlamamışsınız demektir.

"LISP Programlama Dili'nin, kendinden sonra geliştirilen Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri’nden eksiği yoktur… fazlası vardır."

Paylaştığım video AutoLisp & Visual Lisp kitabımın basın bülteninden aynıyla alınmıştır. İnat ve sabırla okumayan, dinlemeyenler, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar için videoyu, konuşma içeriğini hiç değiştirmeden düzenledim. Yukarıda ana hatları verilen hüküm ve değerlendirmelerle ilgili de, dün olduğu gibi bugün de söylediklerimin ve yazdıklarımın arkasındayım.

Videodaki anlatımda di'li geçmiş zaman kipi kullanıldığına, miş'li geçmiş zaman ve rivayet kipi kullanılmadığına dikkat çekmek isterim. Sözü edilen; Lisp (AutoCAD'den önce kullanılan Generic Lisp), AutoLisp, Visual Lisp programlama dilleri ile MDL (Microstation Development Language), Assembly, Fortran, Cobol, Pascal, Basic (Beginners All Purpose Sybolic Instruction Code), Basica (Advancede Basic), QBasic (Quick Basic), Visual Basic, C, C+, C++, C# ve .Net dillerini ve burada sözünü etmediğimiz, zaman zaman furya haline gelmiş ara ve geçiş dillerini... yazarak, kullanarak yaşamış birinin gözlemleri ve değerlendirmeleri olarak görmek gerekir.

Bu yazıyı kısa tutmak adına burada kesmeyi uygun buluyorum.
İyi niyetle, art niyetsiz merak edenlerin sorularına ayrıntılı açıklamalarımızı başka bir yazımızda paylaşırız.

Selam ve saygılarımla herkese kolaylıklar dilerim.

ProhibiT (21.09.2022 11:06 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 2.4 saniye - Sorgu: 52 - Ortalama: 0.04616 saniye