14.11.2008 07:35    

fox
Kod:

(setq blname (strcat "omega" egen "x" eyuk "x" etir "x" ekal "mm."))
  (command "._-insert" blname pt0 "" "" "0")
(if (= nil)
  (alert "\nDOĞRU")
(alert "\nYANLIŞ"))

yukardaki şekilde blok çağırmaya çalışıyorum fakat olmuyor bloğun var olup olmadığını nasıl kontrol ettiririm.

14.11.2008 07:50    

ehya
kodlama sırası yanlış. ve eksik kodlama var. yenisini aşağıya yazıyorum.

Kod:

(setq ara (findfile blname))
(if (= ara nil)
  (alert "\nDOĞRU")
  (alert "\nYANLIŞ"))

Ek fonksiyon olarak FINDFILE komutunu kullandım. sadece dosya adını belirttim. uzantısını da belirtmelisin unutma. Ayrıca aranacak dosya, path yollarından birinde ise yer gösterimi yapmadan sadece dosya adını belirtebilirsin. Dosya path yolunda değil ise, dosyanın yerini de göstermelisin.

14.11.2008 07:52    

fox
bloğu path yollarında değil sadece çalışma sayfası içinde arayacak.

14.11.2008 08:00    

ehya
Kod:

(setq ara (tblsearch "block" blname))
(if (= ara nil)
  (alert "\nDOĞRU")
  (alert "\nYANLIŞ"))

10.02.2016 09:15    

seboli61
Kod:

(defun c:IREV()
(command "_insert" "C:/INSERTCAGRI MERKEZI/irev.dwg" PAUSE "" "" "")
(princ))

Ben bununla revizyon işareti çağırıyorum. Benim istediğim scale değiştirmek istiyorum bunu da (benim her çizimde ölçek ayarım var komutu OL ) buna bağlamak istiyorum.

Ol ayarım 1/100 ise revizyon işareti olduğu gibi gelsin.
Ol ayarım 1/40 ise revizyon işaretim 40 göre küçülsün.

Umarım derdimi anlatabildim.

02.06.2016 19:43    

muharrem1981
merhaba arkadaşalar,

bende kendim bir lisp yazmak istiyorum. 1 aydır bununla ilgili araştırma yapıyorum, fakat pek bilgi edinedim.

yaptığım iş şöyle

2 farklı kule tipi olacak
a- kafes kule ( kule tipleri 20-25-30-35........100m )
a1-kulelerde üçgen veya kare platform oluyor.
b- monopole kule ( kule tipleri 12-18-24-30m )

ve bu kulelere üsten bakış aynı ölçülerde olan antneler var, yandan bakışta ise 4-5 farklı boyda antenler var.
ayrıca bu antenleri yan görünüşte farklı yüksekliklere yerleştiriyorum.
bu antenlerin uçalarına da yaydıkları ışınıda her anten tipine göre farklı ölçülerde yerleştirme yapıyorum.

bu yukarıda yaptıklarımı genelde kendi çimzimimin içerisindeki şablon çizimlerimden kopyalayıp ölçeklendiriyorum.

yukarıda açıkladığım işi boş autocad ekranına diyolog kutusuna veya lisp kullanarak nasıl oluşturabilirim.

örnek olması için aşağıdaki linkteki videoyu izlerseniz tam olarak ne anlatmak istediğimi kısaca anlayabilirsiniz.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

03.06.2016 12:28    

ehya
Bu lispi siz yazamazsınız.
Yazmak isteyen kişi de, videodaki gibi birşey olacak ise ücret almadan yazmaz..

06.06.2016 21:30    

muharrem1981
bunu yazmak için ne yapmam lazım. nasıl bir yol haritası izlemem gerekir. bu konuda bir yardımınız olamaz mı? bu konuda epeybi düşünüyorum araştırıyorum ama sonuç yok.

06.06.2016 22:07    

alumina
Cevap verilmis iste. Bunu siz yazamazsiniz denmis. Bakin, eger daha once lisp kodu yazdiysaniz ve istediginiz sonucu elde edemediyseniz, yazmaya calistiginiz kodu burada paylasirsiniz size yol gosterilir. Yok eger yazmadiysaniz yada asina degilseniz bahsettiginiz kodu su an icin yazmaniz yada bir yerlerden bulup parcalari birlestirerek bu kodu elde etmeniz hemen hemen IMKANSIZ dir. Su an icin bu koda acil ihtiyac duyuyorsaniz, hocamizinda dedigi gibi ucretsiz yazdiramazsiniz. İyi calismalar.

07.06.2016 20:12    

muharrem1981
dediklerinizi anladım. peki buna benzer bir şey gören oldu mu? ya da elinde örnek olan varmı bu konuda gerçekten elimde örnek bir done olursa halledebileceğimi düşünüyorum.

peki bu videodaki gibi bir şeyi kaç tl ye yaptırtabilirim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.304 saniye - Sorgu: 73 - Ortalama: 0.01786 saniye