27.10.2008 08:49    

ehya
Ek'teki lisp, seçilen nesnelerin Z değerlerini sıfırlamanıza yarar. Daha önceden hazırlamış olduğum lisplerde genel manada çok eksik ve hatalar vardı. Bu lisp'te tüm hataları düzelttim.
Komutu kullandıktan sonra z değeri düzenlenmeyen nesneler seçili durumda gösterilecektir. (3dsolid, 3dface gibi)

Düzenlemesi yapılan nesne türleri : Line, Lwpolyline, Arc, Circle, Text, Mtext, Hatch, Solid, Dimension, Spline, Point, Trace, Leader, Xline, Ray, Mline, Image, Wipeout, Tolerance, Block

Benim gözümden kaçan ve sizlerin eklememi istediğiniz nesne türleri varsa bildirin. Lispi güncellerim.

Komut adı : CDS
Şifre : autocadokulu.com

3866-cds.rar

28.10.2008 09:22    

talhab
bu dosyyı autocad klosörüne mi kaydedeceğiz.
nasıl kullanacağız
teşekkürler

28.10.2008 09:26    

ehya
Bu dosyayı bilgisayarınızda istediğiniz klasöre kopyalayın. Daha sonra APPLOAD komutu yardımıyla lisp dosyasını yükleyin.

28.10.2008 09:36    

fox
fas uzantılı olduğundan kodlarını göremiyorum kodları almamız mümkünmüdür?

28.10.2008 09:50    

ehya
Prensip gereği bazı lisplerin kodları veremiyorum. Öğrenmek istediğiniz ve tamamlayamadığınız kodlamalarla ilgili birşey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

29.10.2008 08:41    

SENDUR
ben bi üçgen çiziyorum ve bu üçgen pline üçgeni 2 boyuta rotate yapıyorum ( her köşesine farklı z değeri geliyor) ve senin bu yazdığın lisp ile z leri 0 lamak istiyorum ama olmuyor üçgeni patlatmam gerekiyor z leri 0 yapmak için :( ve patlatığım zaman ise sadece üst görünüşe göre z leri 0 yapıyor

eğer ben ön görünüşten bakıyor isem bu çizdiğim üçgen cds yi kulanıp z leri 0 yapınca ekrandaki üçgen çizgi oluyor

29.10.2008 09:11    

ehya
Anladım ne demek istediğini. Normalde pline'nın tüm z koordinatları aynı olduğundan sadece elevation değerini değiştirerek sonuca gitmiştim. Bu şekilde 3d rotate işlemi yapıldığında nesnenin z koordinatları farklı olabiliyor. 1-2 güne kadar yeni düzenlemeyi yapar eskisi ile değiştiririm.

29.10.2008 09:31    

SENDUR
bide son yazdığım var sadece üst görüntüyü referans alarak z değerlerini 0 yapıyor ben ön yada üstten bakınca z yer değiştiriyor ama lisp in z kordidanatı sabit onu anlatabildimmi :)?

SENDUR (29.10.2008 09:36 GMT)

29.10.2008 09:59    

ehya
o biraz farklı bi teknik konu. sen başka bi görüntüden baktığında ucs düzlemi değişiyor. yani WUCS düzleminde Z olan diğerinde X olabiliyor. bu tür işlemler yeri geldiğinde sıkıntı verebilir. tabi doğru kodlama yapılırsa sorun çıkmayabilir. Yine de bakacağım. Ancak bu tür bakışlarda UCS düzlemini Word olarak alıp öyle komutu çalıştırın.

29.10.2008 12:34    

SENDUR
nasıl zor bi durumda oladuğunu tamin edebiliyorum allah kolaylık versin sana ne diyeyim

30.10.2008 11:34    

ehya
Lispi pline'nın z değişimlerine karşı düzenledim. Yeniden alabilirsiniz.

30.10.2008 13:49    

SENDUR
çizgilerin z lerini plan görünüşüne göre 0 yapıyor. benim baktığım görünüşe göre z leri 0 yapmıyor.:) neden ? onu düzeltebilirmisin?

30.10.2008 14:37    

ehya
iyi de bi zahmet komutu kullanırken UCS ayarını değiştirme. O zaman tam sonuç verecektir.

30.10.2008 15:43    

SENDUR
:d iyi öyle olsun madem o kadar uzun yapmak istemiyorsun :( bizde böyle idare ederiz

bazen civilde çizilmiş resimler geliyor bi sürü z var hepsinde bende genelde hepsini seçip
önce line ları sonra yayları çizgileri vb. sıra ile z lerini 0 yapıyorum adam bu çizgileri çizerken ucs si hep sabitse sorun olmaz senin lisp bu işi daha hızlı yapar
ama ya çizen adam ucsyi değiştirerek çizerse o zaman neyapacağım :( yada senin lispi kullanırken bütün çizgilerin planda çizldiğinden nasıl emin olacağım :)

neyse yinede çok sağol güzel bir lisp eline sağlık

28.12.2011 13:32    

aslanv
sayın ehya merhaba,
cds.lsp i projelerimde çok kullanıyorum, tekrardan elinize sağlık ama benim size kullanım esnasında karşılaştığım bir sorum olacak. Bu lispin blok içindeki nesnelere de etki edeni yapılabilir mi acaba? Çok bloklu projelerde tek tek uğraşmak gerekiyor. Ayırıca blok içine gir cds yi çalıştır. Çık kontrol et tekrar gir. Karmaşık çizimlerde çok zaman alıyor. En kısa yoldan çizimde ne varsa, aynı "find replace" mantığında blok içindekileri de 0 düzlemine almanın yolu varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

28.12.2011 13:50    

ehya
aslanv

bloklarda sadece blok olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Blok içindeki nesnelere müdahale şuan için mümkün değil...

28.12.2011 15:13    

aslanv
teşekkürler, umarım birgün mümkün olur. :-)

28.01.2013 07:10    

SENDUR
Hocam bu CDS lispi kullandığım zaman "qleader" ların başı sonuna geliyor. Bu "qleader" ları tekrar eski haline getirmek mümkün mü?

Saygılar

28.01.2013 11:47    

ehya
Müsait olduğum zaman soruna bakıp düzenleme yaparım.

28.01.2013 12:05    

SENDUR
Hocam peki bunu ben autocad de nasıl düzeltebilirim :( bütün "qleader" ları baştan çizmem mi gerek yoksa hepsini birden değiştirmem mümkün müdür?

Saygılar...

Copyright © 2004-2022 SQL: 1.654 saniye - Sorgu: 98 - Ortalama: 0.01687 saniye