01.11.2007 09:53    

301_kd
Arkadaşlar ben mimari proje çizimine yeni başladım acaba bana yardım edebilirmisiniz kat proje çizimi kesit görünüşde sorunum yok sadece ufak detaylarda var proje başlangıcı temel merdiven çizmi merdiven hesaplaması su basnamn seviyesi cordinat siteminde yardım erderseniz sevinirim

ehya (06.11.2007 15:49 GMT)

01.11.2007 10:24    

ehya
Mimari proje çiziminde temeli düşünmene gerek yok. O inşaat mühendisinin işi. Mimari projede göstereceğiniz temel çok önemli değildir.
Merdivenler konusunda teknik bilgi önce o bölgenin yönetmeliğini bilmelisiniz. Daha sonra çizim tekniğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu da böyle yazarak değil, teknik çizim kitaplarını inceleyerek daha çok detaylı öğrenebilirsiniz...

05.11.2007 13:37    

eftandise
Alıntı
ehya :
Mimari proje çiziminde temeli düşünmene gerek yok. O inşaat mühendisinin işi. Mimari projede göstereceğiniz temel çok önemli değildir.
Merdivenler konusunda teknik bilgi önce o bölgenin yönetmeliğini bilmelisiniz. Daha sonra çizim tekniğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu da böyle yazarak değil, teknik çizim kitaplarını inceleyerek daha çok detaylı öğrenebilirsiniz...

mimariyi tasarlarken statik kurallarıda göz önünde tutmak hem mimar hem mühendis için en mükemmel projeyi ortaya çıkarmayı saglar..tabiki tutup betonarme hesaplarını yapacak değilsiniz ama hevesle yaptığınız tasarının statik proplemlere takılması bu bir kolon bile olsa görünüşü etkiler..
mimariyi ve statiği bir düşünün arkadaşlar ..temelden çatıya kadar..
hem bu anlaşmalı çalışmalar sayesinde deneyiminiz ve iş oluşturma kabiliyetiniz kat be kat artacaktır

05.11.2007 13:42    

ehya
Sanırım ya sözlerim yanlış anlaşıldı ya da tam okumadınız. Ben mesajımda betornarme sistem konusunda birşey demedim. Elbette mimari proje ile statik proje aynı anda ilerlerse daha sağlıklı olur. Ancak ben arkadaşın temel nasıl çizilir sözüne atfen o mesajımı yazmıştım...

05.11.2007 14:02    

eftandise
Alıntı
ehya :
Sanırım ya sözlerim yanlış anlaşıldı ya da tam okumadınız. Ben mesajımda betornarme sistem konusunda birşey demedim. Elbette mimari proje ile statik proje aynı anda ilerlerse daha sağlıklı olur. Ancak ben arkadaşın temel nasıl çizilir sözüne atfen o mesajımı yazmıştım...

o zaman şöyle acıklayayım yanlış anlaşılmalar ortadan kalksın..haklısınızdır fakat mimari projede kesit alırken temelide gösteriyoruz muhtemelen arkadaşımız o konuda yardım istedi yada izahıyla ben bu anlamını çıkardığım için böyle bir cevap yazdım hem fikiriz temel detayını çizmek zorunda değil ama görünüşlerde kesit alırken göstermek zorunda
teşekkürler

05.11.2007 15:05    

ehya
Sizde ankara'da projeciymişsiniz. Bende ankara'da proje çiziyorum. 10 yıldır piyasada çizim yapıyorum. Ama hiçbir zaman temeli kesit ve görünüşlerde göstermedim.(toki projeleri hariç) Kimse bana gelip de neden göstermiyorsun demedi. O zaman bu "zorunda" kelimesini "isteğe bağlı" desek daha doğru olmaz mı?

06.11.2007 15:44    

ressamnihal
301_kd;

Slm arkadaşım.bir mimari proje de subasman en zor kısımdır,merdivenleri katlara oturttuğun an binanda hata yapma olsaılığını en aza indirgemiş olursun.Bence böyle yazarak değil de 3-4-5-6 katlı şeklinde bina çizimleri yaparak eksileri ve artıları görebilirsin.Bir çeşit deneme yanılma yolu diyebiliriz.şimdiden çalışmalarında başarılar dilerim..:D

16.12.2007 12:21    

sambursa
arkadaşlar bana çatı kesiti alınmasını göstern çizim yada dökümam gerekiyor bi rde anlatımnı içeren

16.12.2007 16:15    

muratçaylar
temel önemli ya önemli olmaz olurmu mühendisin iş ama mutemadimi olacak radyemi olacak senin çizeceğin projeylede alakalı biraz ama sonuçta sataik hesap belirler merdıvense sana pratık yolunu soyluyum hkatbolu 2 rıht sayısı ve sahanlığı belırler rıht yukseklığı genelde 15 16 cm dır fazla oldumu eğim çok olur bişeye benzemez byyy

16.12.2007 18:34    

ehya
Alıntı
muratçaylar :
temel önemli ya önemli olmaz olurmu mühendisin iş ama mutemadimi olacak radyemi olacak senin çizeceğin projeylede alakalı biraz ama sonuçta sataik hesap belirler merdıvense sana pratık yolunu soyluyum hkatbolu 2 rıht sayısı ve sahanlığı belırler rıht yukseklığı genelde 15 16 cm dır fazla oldumu eğim çok olur bişeye benzemez byyy

Mütemadi temeli radye temeli mimar belirlemez inşaat mühendisi belirler. Mimari de ne olduğu önemli değildir.
Rıht yüksekliği konusunda 15-16cm diyerek olur veya olmaz denilemez. İnşaat nerede yapılacak ise oranın yönetmeliğine uyulur. Yazdıklarınıza bakılırsa sanırım okuldan kalma bilgileri veriyorsunuz. Öyle okul projelerindeki gibi rastgele merdiven çizemezsiniz.

25.08.2014 22:11    

cihatozfe
internet üzerinden biraz araştırma yaparsanız bir çok ders bulabilirsiniz.Videoları takip etmek faydalı olacaktır.En öndemliside bir kitap edinmek, bu sayede daha kolay takip edebilirsiniz.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.051 saniye - Sorgu: 72 - Ortalama: 0.01459 saniye