19.12.2022 05:54    

BLack|E
Merhaba,
AutoCAD 'de (.lsp+.dcl ) yazdığım lisp'i BricsCAD programında çalışmadığını görüyorum
gelen uyarı ise
error : quit / exit abort
Bir arkadaşım AutoCAD programında olupda BricsCAD programında olmayan bir komut var ise çalışmaz dedi
bu olmayan komutları nereden bilebiliriz ki
böyle bir sorun yaşayan olduysa yardımcı olursanız sevinirim.

19.12.2022 08:45    

Travaci
Alternatif CAD programlarında genelde visual lisp ve dcl komutlarında sorun çıkıyor. BricsCAD de lisp editor varsa problem bulunabilir (muhtemelen yoktur) yoksa deneme yanılma ile.

24.12.2022 12:53    

yazgunesi
BricsCAD kullanmıyorum ama siz hani kullandığınız için bazı komutları bilmeniz gereklidir diye düşünüyorum! :-) Fakat pekala çözüm bulmak ta mümkün. En basit seçenek olarak komut isimlerini google'ye soracağız yada daha doğrusu Bricscad Autolisp komut isimlerini öğrenmek gerekli. Hani hangisi ne işe yarıyor, nasıl kullanılıyor, Autocad ile Bricscad arasında komut kullanım farkı vs hangisi var..

Briscad lisp ve visuallisp destekliyor. Autocad'te olduğu gibi benzer şekilde editör var. Komut ismi ''blade'' olarak var Bricscad'te. Fakat gördğüm yazılarda hiç te vusiallisp editörü gibi değil diyor yani. Tabi maksat Bricscad kötülemek değil ama çeşitli karşılaştırma yazıları bulmanız mümkün ingilizce dilinde. Google translate ile okuduğum yazıyı paylaşayım size :

Makale linki:


Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.AutoCAD'den BricsCAD'e geçiş yapan deneyimli bir kullanıcı veya CAD Yöneticisiyseniz, hoşunuza gidecek şeylerden biri, neredeyse tüm LISP rutinlerinizin çalışacak olmasıdır. Bu, AutoCAD 360, AutoCAD LT ve Mac için AutoCAD gibi AutoCAD adını taşıyan çeşitli Autodesk ürünleri hakkında yapılabilecek bir açıklama değildir.

BricsCAD'de çalışan sadece basit eski AutoLISP kodu değil, DCL kullanan karmaşık diyalog rutinleri ve ActiveX kullanan Visual LISP öğeleridir. Evet, Mac ve Linux platformlarında bile. AutoCAD'de olduğu gibi bazı DOSLib işlevleri yerleşiktir ve geri kalanı yüklenebilir. OpenDCL bile desteklenir. Oldukça şaşırtıcı derecede yüksek bir uyumluluk seviyesi.

Ama %100 değil. Birkaç durumda sorunlara neden olan küçük uyumsuzluklar, sistem değişkeni ve komut satırı farklılıkları vardır. Bunlara geçici bir çözüm bulmak ve hem AutoCAD hem de BricsCAD'de çalışan aynı kodu korumak genellikle mümkündür. LISP hatalarını ve uyumsuzluklarını Bricsys'e bildirmek genellikle onları çok hızlı bir şekilde düzeltir.

Ayrıca süper hızlı, kodunuzun çalışacağı hızdır. Biraz işlem yapması gereken herhangi bir LISP kodunu çalıştırırken, BricsCAD'de AutoCAD'den daha hızlı yapıldığı hemen fark edilir. BricsCAD'de hat temizleme rutini deneyen AutoCAD kullanıcılarımdan birinden aşağıdaki yorumu çıkaracak kadar hızlı: Vay be!

Kullanıcı izlenimleri bir şeydir, peki ya ölçümler? Bugün, LISP rutinlerimden birini çalıştırmayı içeren bir destek işim vardı. Aynı bilgisayarda hem AutoCAD 2017'de hem de BricsCAD V17'de çalıştırdım. AutoCAD 2970 saniye (yaklaşık 49 dakika), BricsCAD 1030 saniye (yaklaşık 17 dakika) sürmüştür. Bir işlemde yarım saatten fazla tasarruf sağlandı. Bu, 2,88 kat daha hızlı, bu da çeşitli rutinlerle ilgili önceki gözlemlerimle tutarlı.

Sonuç: Çok fazla LISP işleminin devam ettiği bir yerde çalışıyorsanız, BricsCAD'e geçmek size çok zaman kazandıracaktır.

BricsCAD'in LISP'sinin bir dezavantajı var ve bu büyük bir dezavantaj; VLIDE yok. Eşdeğeri de yok. Kod düzenlemeye yardımcı olabilecek çeşitli programlama düzenleyicileri vardır, ancak bunlar entegre hata ayıklamanın yerini tutamaz. Bu, uzman bir kullanıcı, CAD Yöneticisi, geliştirici veya destek görevlisiyseniz, BricsCAD'e geçişi tamamladıktan sonra bile AutoCAD'in çalışan bir kopyasını muhtemelen yanınızda bulundurmanız gerekeceği anlamına gelir.

VLIDE 15 yılı aşkın bir süredir bakım modunda olduğundan, yıldan yıla (eski hatalar dahil) neredeyse hiç değişmeden kalır. Bu nedenle, hangi AutoCAD sürümüne sahip olduğunuz o kadar da önemli değil. Kalıcı bir lisans sahibi olduğunuzu varsayarsak, AutoCAD lisanslarınızdan birinin bakım sözleşmesini iptal ettiğinizde, sözleşme sona erdiğinde yalnızca güncel sürüm olsa da, yazılımı dilediğiniz kadar kullanmaya devam etme hakkınız olur. Tamamen sizin kontrolünüzde olmayan faktörlere bağlı olarak, yazılımın ne kadar süre çalışmaya devam edeceği başka bir konudur.

Bu kusurlu bir çözüm. BricsCAD'e özgü bir şeyin neden olduğu bir sorunun hatalarını ayıklıyorsanız, AutoCAD'in bir kopyasını yanınızda bulundurmak bile pek yardımcı olmaz. VLIDE deliğini doldurmak, Bricsys'in üzerinde çalışması gereken bir şeydir.


Kullanılabilen komut isimleri ile programlama tekniği ile ilgili makaleler :Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.986 saniye - Sorgu: 54 - Ortalama: 0.01826 saniye