21.05.2022 21:54    

cengiz10
Merhabalar. Bende otomatik alan ve çevre hesaplama lispi var. Bu lisp bulduğu değeri alan ve çevre olarak field li bir yazı şeklinde yazıyor. Fınd komutunda bana sadece projede çıkardığım çevre değerleri yada alan değerlerini bulup seçmek istiyorum ama field li olduğu için yazıyı görmüyor. field olarak yazılan değeri bulup sonra bu değeri texte çevirebilir miyim? Yada başka bir şekilde fınd komutunda bu yazıyı görebilir miyim? Bu konu hakkında ne yapabilirim yardımlarınız için teşekkürler şimdiden

ProhibiT (24.05.2022 00:29 GMT)

23.05.2022 07:31    

ProhibiT
Merhaba,

Sitemizde sıkça karşılaştığımız bir durum var. Geçerken uğrayan biri, feryat figan özel mesaj yazmış. Bizde bir şekilde cevap yazmışız. Sonrasında ara ki bulasın. Vakit ayırıp yazdıklarımız okunmamış bile. Özel mesajlarımda böyle okunmamış o kadar çok cevap mesajı var ki... haliyle üzücü oluyor. Bu nedenle özel mesajla yazdığınız konuyu buradan cevaplama gereği duydum. Kişisel algılamayınız, genel ve yaygın olan bir durum karşısında böyle yapma gereği duydum.

Pek çok yerde özellikle yazar arkadaşlara anlatmaya çalıştığım bir detay var. https://cizimokulu.com/forums.php?m=posts&p=89235#89235 linkinde detaylı olarak açıkladım. Field nesnelerinin içeriği "Field Pattern" ifadesidir ve türü karakter dizisi (string) dir. Ekranda görülen ise bu ifadenin o anda ürettiği dinamik olarak değişebilen değerdir. Sonuç olarak "Find" komutu o anlık dinamik değeri bulamaz. Field nesnelerini doğru anlayıp, doğru yerde kullanmak gerek. Field özelliğine maksadını aşan anlamlar yükleyip kendinize ve AutoCAD'e eziyet etmiş olursunuz. Çok ısrar ederseniz de yazar arkadaşlara eziyet etmiş olursunuz.

Burada yazdıklarınızla özel mesajda yazdıklarınız arasında küçük farklar var.

pLac'yi kim yazmış belli mi? Büyük ihtimalle ilk halinde field yoktur, istek çok olunca field haline getirilmiştir.

Anladığım kadar, siz çevre değerini değil de, "Çevre", "Çev" veya "Ç" gibi değerlerin başındaki Karakter dizisini aratıp bulmak istiyorsunuz. Gene büyük ihtinalle bu karakter dizisi de "Field Pattern" içinde yazılmıştır. Bu ön karakter dizisi pLac Lispinde field pattern içinden çıkarılarak "Find" komutu ile bulunabilir hale getirilebilir.

Çizim içinde "Çevre" ile başyalan bütün Text ve Mtext'ler (sırasıyla) bulunacağından... anlaşılan o ki, bu da sizin işinizi görmeyecektir. Bulup seçmekten söz ediyorsunuz, Find komutunda "List Results" seçeneğini etkinleştirseniz bile İletişim Kutusu (Diyalog Box) içinde teker teker tıkladıkça seçilebilen bir liste elde edersiniz. Yani bu tam anlamıyla bir Seçim Seti (Selection Set) değildir. Görünen o ki, işinizi görecek Find komutu değil, ön karakter dizisi Field Pattern içinden çıkarıldıktan sonra (ssget ... türünde Lisp fonksiyonlarıyla Seçim Seti oluşturmak olsa gerek.

Selam ve saygılarımla herkese kolaylıklar dilerim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 5.804 saniye - Sorgu: 54 - Ortalama: 0.10749 saniye