25.07.2020 01:37    

ProhibiT
Merhaba arkadaşlar.

Konu başlığında verdiğim ve benzeri hata mesajlarıyla karşılaşıyorsanız... çözüm yöntemini paylaşmak istiyorum.
Öncelikle AutoCAD programından kaynaklanan bu hatalarla neden karşılaşıyoruz, ayrıntılarıyla açıklamakta fayda var. Bilindiği gibi AutoDesk her yeni AutoCAD sürümü için bir yıl önceden (aslında sürüm adına bakınca 2 yıl önceden) Alfa sürümünü, sonrasında Beta sürümünü belli kullanıcılarla test ediyor. Sitemizde de bir kaç arkadaşımız Alfa ve Beta User olarak bu ön sürümleri deneyerek buldukları hataları bildiriyor. Hatta kullanıcı arkadaşlarımızın normal olarak haberdar olmadıkları bu süreçte, hata yakalama yarışı yapıyor AutoDesk. Buraya kadar her şey güzel, olması gerektiği gibi. Bir tek AutoCAD için değil, Alfa ve Beta test süreci olan bütün programlarda sistem böyle işliyor.

Alfa ve Beta sürümleri ilgili kullanıcılara açılırken, "bu deneme sürümlerini hiç bir şekilde üretimde kullanmayacakları ve tam sürüm yayınlandığında bunları bilgisayarlarından kaldıracakları" konusunda anlaşmayı kabul etmiş oluyorsunuz. Bir yandan da çalışmalarımıza devam ettiğimiz için, Alfa ve Beta kullanıcıları olarak bilgisayarımızdaki mevcut oturmuş, hatalardan arınmış sürümü kaldırmadan Test sürümlerini kuruyoruz. AutoDesk bunun böyle olmadığını düşünmekle birlikte gerçekler böyle.

Alfa ve Beta kullanıcılarının ağırlıklı bir kısmı Lisp yazarı, ve uygulama geliştiricisi değil. Hatta sade kullanıcının geri dönüşleri AutoDesk için daha değerli. Yazar kısmı biraz baş ağrısı olarak görülür haklı olarak. Bu durumda, Windows Registry' (Kayıt Defteri'n) de olabilecek eksiklik veya hatalar da, kurulu eski sürümün Registry'leri halen yüklü olduğu için, bulunmaları, yakalanmaları biraz da rastlantıya kalıyor. Bir programı bilgisayarınızdan kaldırdığınızda (uninstall), AutoCAD de bunlardan biri, Registry'deki pek çok kayıt silinmez kalır. Bu durum da Registry'de olabilecek hata ve eksiklerin yakalanma ihtimali daha da azalır.

Burada ele aldığımız hata, AutoLisp daha doğrusu Visual Lisp ve Activex komutlarının tanımlandığı "vl16.tlb" dosyanın ve yolunun Windows Registry'de doğru kaydedilmeyişinden kaynaklanıyor.

Bunca ayrıntıyı neden anlattığıma gelince. Yazdığımız ve paylaştığımız Lisp programları kullanan ve bizden kaynaklanmayan hatalarla karşılaşan arkadaşlarımız bizleri çok yoruyor ve hatta kırıyor. Unutmayın ki bizler yazdıklarımızı burada paylaştığımız için, Alfa ve Beta sürümlerini test edip geri bildirimler verirken, onca nitelikli, bilgiye ve birikime dayalı emeklerin hiç bir karşılığı olmadığı gibi, kimse bize aferin falan da demiyor. Daha geçenlerde bir problemin çözümü konusunda, "bunu defalarca açıklamıştık..." diyerek çözüm yöntemini bir kere daha yazdığımda, arkadaşımız problemini çözmüş ama cevap yazısına, "iyi saydırmışsın hocam..." diye sitemle başlamış.

Her neyse, gelelim sonuca, konu edindiğimiz hata ile karşılaşan arkadaşlarımız, regedit programı veya başka bir yöntemle Windows Registry'i düzenleyerek çözebilirler. Bunun için Windows ve Registry kavramlarına hakim olmak, çok sabırlı ve özenli olmak gerekiyor. Bu işlemi riskli gördüğüm için detaylarını açıklamaya çalışmadım açıkçası.
Daha kolayı,
AutoCAD 2020 için 174410-vla-obj-fix-2020.zip
AutoCAD 2021 için 174410-vla-obj-fix-2021.zip
bağlantılarından indirecekleri -zip dosyasını açarak (dışarı çıkarmaya bile gerek yok) içindeki dosyaya çift tıklayıp çalıştırmaları halinde problem çözülmüş olacaktır.

Selam ve saygılarımla herkese kolaylıklar dilerim.

ProhibiT (24.07.2022 06:41 GMT)

20.12.2020 08:05    

goko06
hocam emeğinize sağlık, uzun zamandır uğraşıp çalıştıramadığım lispleri sayenizde çalıştırdım. özellikle yazdığınız aln lisp'i teşekkür ederim. :)))

30.12.2020 07:15    

ProhibiT
Alıntı
goko06 :
hocam emeğinize sağlık, uzun zamandır uğraşıp çalıştıramadığım lispleri sayenizde çalıştırdım. özellikle yazdığınız aln lisp'i teşekkür ederim. :)))Bir derdinize derman olduğuna sevindim.

İlk yazımda geniş olarak açıkladığım Alfa ve Beta sürümleri alışılagelmiş takvim uyarınca devam ediyor.2021 yılında gelecek AutoCAD 2022 sürümü Alfa aşamasını tamamladı. Beta aşaması da tamamlanmak üzere bu günlerde, AutoCAD Seqouia Beta-1 adıyla yeni bir güncellemesi yayınlandı.

Aslında 2021 sürümüyle başlayan, benim şahsen pek te taraftar olmadığım bir şekilde, VLIDE (Visual Lisp Development Environment) ile birlikte program geliştiriciler için başka bir platforma geçiş başladı. Başka yerlerde de yazdım; AutoDesk var oluşundan beri, yaklaşık 40 yıldır yazılım geliştiriciler için pek yol yöntem denedi. Bunların içinde bu 40 yıllık süreci atlatan tek AutoLisp oldu. Geçmişte VBA uygulamaları için açılan mecra MicroSoft'un desteğini çekmesiyle öksüz kaldı. AutoDesk'in kullanıcılarına karşı sorumluğundan utanma belasına her sürümle birlikte yayınladığı VBA Enabler ile devam etmeye çalışıyor.

21.07.2022 08:37    

SaiL
ben 2022 kullanıyorum, forumda ne kadar alan yazdırma lispi varsa hepsini denedim ve hepsinde bu hatayı alıyorum. bana yardımcı olabilir misiniz.

22.07.2022 12:06    

SaiL
Alıntı
SaiL :
ben 2022 kullanıyorum, forumda ne kadar alan yazdırma lispi varsa hepsini denedim ve hepsinde bu hatayı alıyorum. bana yardımcı olabilir misiniz.sorun çözüldü.
yukarıda ProhibiT hocamın verdiği dosyaya rağmen sorun devam ediyorsa, Options komutu ile ayarlara girip Files sekmesi altında bulunan Support File Search Path ve Trusted Locations seçeneklerine lisplerin olduğu klasör yolunu tanıtmanız gerekiyor.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.329 saniye - Sorgu: 58 - Ortalama: 0.02291 saniye