26.05.2015 08:21    

by-serdar0038
İyi günler çalışma hayatınızda başarılar dilerim. size bi sorum olacaktı bir elektrik projesinde bildiğiniz gibi çok sayıda kablolar oluyor hele bu proje otel,hastane vs. şimdi tam olarak sormak istediğim şey ben autocad model sayfasında çizdim çizimi layoutlara ayırmak istiyorum mesele layout 1 de aydınlanma kabloları görünsün, layout 2 data kablosu, layout 3 yangın alarm kablosu, layout4 telefon hatta olsun istiyorum bunu nasıl yapa bilirim ?

26.05.2015 09:02    

halilozcakir
3 numaralı çerçevede görülen kısımdan layoutunda yani kağıt ta görülmesini istemediğin layerları freze yapabilirsin.
ilk önce mevcut bir layout antet getir diğer başka projelerinden daha sonra viewport içine çift tıkla girip ayarlarını yapabilirsin. layout ile ilgili diğer soruların için sitede arama bölümüne layout yazarak çıkan konuları incelersen çok kolay olur senin için.

26.05.2015 09:37    

by-serdar0038
337347-ornek-proje.dwg

burdaki projede olduğu gibi bi inceleye bilirseniz

26.05.2015 10:30    

halilozcakir
olmuş iştee :) süper yanlız layout viewportları propertiesinden kitlemeni öneririm içine çift tıklayıp zoom yapınca ölçeği bozulmasın

26.05.2015 10:37    

özkan-wien
bu isin baska bir yolu da model bölümündeyken layerstate ayarlarini yapmaktir. Mesela Layerstate "data kablosu" icin istedigin layerlari ac kapa ve "data kablosu" olarak kaydet. sonra istedigin Layout un icine tiklayip layerstate "data kablosu"nu sec.avantaji Istedigin her layerstate i dwg den tek seferde ayarlayabilirsin. layoutlarda sadece secim yaparsin.

26.05.2015 12:19    

halilozcakir
layerstate kullanışlı bişeymiş biraz kurcaladım.. müsait zamanda biraz daha detaylı anlatsanız layerstate pencerede gizli saklı kalmış güzel özellikler bilgiler de ortaya çıksa ...

26.05.2015 13:29    

özkan-wien
Ben bu özelligi nasil kullandigimi anlatayim. Cok karisik projelerde bana lazim olmayan layerlari cok sIk acip kapatirim.Bu durumu kaydetmek icin "lss" lispi ile
(buna Lisp denmez de) kisa yolu ile o anki layer durumunu kaydederim. Mesela özkan diye.
Sonra "ao" diye tüm layerlari acmam gerekebilir bakmak icin vs. Tüm layerlari acinca eski layer durumuna gelmek icin "nn" yaparim ve lazim olmayan layerlari tekrar tekrar ac kapa derdin den kurtulurum. Layerstate benim isime cok yariyor. Bu anlattigim sadece cizim icinde. Bir de Layoutlari yukarida anlattigim gibi hazirlarim ve her layout icin önceden hazirlanmis layerdurumunu cagiririm.
Kisaca böyle . Yukarida adi gecen kisaltmalari asagida veriyorum siz istediginiz gibi kullanabilirsiniz.

(defun c:lss ()
(setvar "cmdecho" 0)
(command-s "_layerstatesave")
(princ)
)

(defun c:ao () ;hersey acik ve kilitsiz
(setvar "cmdecho" 0)
(command-s "_.layer" "_thaw" "*" "")
(command-s "_.layer" "_unlock" "*" "")
(command-s "_.layer" "_on" "*" "")
(princ)
)

(defun C:nn ()
(setvar "cmdecho" 0)
(layerstate-restore "özkan")
(command-s "_.regenall" "")
)

26.05.2015 14:06    

halilozcakir
bende shop dwg çalışırken viev control kullanıyorum view araç çubuğunda en sonda . layerları disiplin disiplin ayarlayıp
view controldan isim veriyorum hemde zoom yapıyorum örneğin YANGIN,KULLANIM SUYU,HVAC SU , HVAC HAVA ,ATIKSU gibi isimler verip bir kez ayarladımmı disiplinler arasında geçişi bu şekilde yapıyorum.
tabi bunun alt yapısı olarak da layer manegerde gruplamalar yapıyorum.
ee ne yapalım sizin gibi lisp yazamıyruz böyle kulağı tersten tutturuyoruz autocade. :)

çok değerli kodlar ve bilgiler için teşekkür ederim.
başka dwg ye layaut vievport içinde denediğim zaman .las , çağırdığım çizimin mimarisini kapatıyor
bence bu latyerstate layerları düzgün projelerde iyi çalışır

halilozcakir (26.05.2015 14:17 GMT)

27.05.2015 06:19    

özkan-wien
rica ederim halil özcakir.
view dedigin konu sheet set menager da layouta cagirirken kolaylik sagliyor. Bir layoutun icine birden fazla cizimin icinden pencereler "view" cagiracaksan önceden hazirladigin "view" larin kulagindan tutup layoutun icine sürüklüyorsun. Dwg nin icine insert yapip ordan ayarlamana gerek kalmiyor.

27.05.2015 12:32    

halilozcakir
lss ile o anki LAYER durumu kaydettik tamam. ao hele güzel hepsi kilitsiz ve açık ben buna regenall ekledim , nn halil yaptım -nil hatası verdi ama işlemi yaptı.

19.02.2019 08:45    

seboli61
Merhaba Arkadaşlar,

Autocad de birden fazla layout kullandığımda tek tek içine girmeden Zoom/Extents yapılabilir mi ?

19.02.2019 10:09    

asamet
Oluşturduğum çizgi tipini modelde çalışırken sıkıntı olmuyor. Lakin Layoutta planı UCS ile döndürmem gerekiyor. Döndürünce de çizgi tipimin yazısı ters duruyor. Bunun bir çözümü var mı.

20.02.2019 07:50    

halilozcakir
bir parça dwg de paylaşabilir misin açıp deneme yanılma yollarıyla ne oluyor bakayım

20.02.2019 08:54    

asamet

22.02.2019 05:49    

halilozcakir
en pratiği viewportu rotate etmek geldi bana, yada viewport içine girip sol üst köşedeki (+)Top yazan viewport görünüşüne tekrar tıklamak

22.02.2019 06:34    

ehya
Çizim ekranını çevirdiğinizde çizgi tipleri de ekran durumuna göre dönecektir. Olması gereken de bu zaten.

22.02.2019 12:00    

asamet
Belki bir komut vs bişeyler olabilir diye düşündüm. O zaman çalışırken modeli de Ucs ile döndürüp ondan sonra çizim yapmam gerekecek sanırım. Teşekkürler

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 2.143 saniye - Sorgu: 90 - Ortalama: 0.02382 saniye