27.03.2015 07:58    

ehya
Her sene olduğu gibi Mart ayının son haftasında Autocad yeni sürümünü çıkardı.
Autocad 2015'e göre daha stabil görünen programda yenilikler yapılmış.

Dikkatimi çeken özellikler;

- Autodesk her 3 sürümde bir yeni sürüm kaydetme özelliğini bu sürümde kullanmamış. 2013 sürümünden 2016 sürümüne kadar hepsi 2013 olarak kaydediliyor

- RevCloud komutu sil baştan yenilenmiş. Önceki sürümlerde Polyline olarak görülen nesne, yeni sürümde kendisine has nesne özellikleri ile hazırlanmış. Bu sayede kullanıcı istediği gibi nesneyi sürükleyip nesne özelliği değişmeden boyutunu değiştirebilir.

- Dimension komutunda değişiklikler var. Tek bir komut ile ister ölçü yapabilir yada değiştirebilir, isterseniz mevcut ölçüden devam edebilirsiniz. Önceki sürümlerde ölçü nesnesi aktif layer'a göre yapılıyordu. Yeni sürümde ölçüye özel layer seçebilirsiniz.

- Osnap kenetleme modlarına yeni bir seçenek daha eklendi. "Geometric Center" seçeneği ile kapalı alanların ağırlık merkezinden tutabilirsiniz.

Şimdilik dikkatimi çekenler bunlar. Merak edenler www.autodesk.com sitesinden trial sürümünü yada 3 yıl lisanslı öğrenci sürümünü yükleyerek kullanabilirler...

27.03.2015 08:45    

mateus
bilgi için teşekkürler ehya

27.03.2015 13:25    

özkan-wien
artik AutoCAD satin alinamayacak sadece yillik kiralanabilecek. En büyük yeniligi yazmamissin Ehya :-) Her lisans icin yillik (yaklasik )2400 € ödenecek.

27.03.2015 13:27    

özkan-wien
bi AutoCAD alip 10 yil kullanmak yok artik.

27.03.2015 13:35    

Travaci
özkan-wien

Ozaman *CAD satışları patlar :)

27.03.2015 13:38    

özkan-wien
evet bayilik istiyorum :-)

27.03.2015 13:48    

ehya
Program satışı konusunda belirtmedim. Her ne kadar bunu 1 senedir söyleseler de, pek tutacağını sanmıyorum. Autodesk hala kendisini tekel olarak kalacağını sanıyor. Büyük komplike projelerde autocad stabil çalışıyor. Ancak alternatif programları hala görmezden geliyor. Böyle devam ederse bayağı müşteri kaybeder ve kiralama yöntemi ile kimse lisans almaz. Zwcad, BricsCad gibi programlara geçişler hızlanır. O zaman "kampanya" adıyla eskiye geri dönüş yaparlar :)

27.03.2015 14:01    

Harbi65
Ehya;
Dinamik bloklarla ilgili parametrelerde falan bir yenilik var mı?

Ölçülerle ilgili layer konusuna anca zaman buldular demek. Dimcontinue ile mevcut ölçüye devam ederken aktif layerde değil de mevcut ölçünün layerında devam etsin diye 2009 da Shaan Hurley'e önermiştim...
Bu yenilik ölçüler için daha kullanışlı olmuştur umarım.

27.03.2015 14:13    

özkan-wien
bu sisteme gectikleri icin musteri kaybetmeyecekler, müsteri kaybedeceklerini bildikleri icin bu sisteme geciyorlar. diger alternatif *cadlerle acik giderek kapandigi icin ellerindeki mevcut müsterileri böyle degerlendirecekler :-)

27.03.2015 14:36    

ehya
Harbi65

Kendi bilgisayarıma ait lisanslı sürüm daha çıkmadığı için (building design suite) yeteri kadar test etmedim.
Başka bir makineye kurdum. Beta sürümünden takip ettiğim yenilikleri inceleyip burada onları belirttim. Sabah, yüzeysel olarak yenilik videosuna baktım ama dinamik blok ile ilgili değişiklik görmedim. Yine de kendim bakmadan birşey demiyorum.
Yeni ölçü komutu çok daha hoşuma gitmedi. Sebebi ise ben hala R12 sürümünden gelen alışkanlıkla ölçü atarken "dim" "hor" ve "ver" komut düzenini kullanıyorum :) Sanırım bu özellik ya kalktı yada değiştirildi. Çünkü yeni gelen ölçü komutunun adı da "dim" Bakalım eski alışkanlığımı değiştirecek mi? yoksa buna da bi lisp yazacakmıyım göreceğiz :)

özkan-vien

Mevcut müşteri için kiralama yöntemi yok. Kiralama yöntemi, yeni program alacaklar için geçerli. Aboneliği olanlar, abonelik bedelini ödeyerek yine sınırsız kullanıma sahip olacaklar.

27.03.2015 14:47    

özkan-wien
elinde halihazirda autocadi bulunanlar tabiki istedikleri Kadar (ihtiyaclari karsiladigi sürece) kullnabilirler.(yil )2016 dan itibaren update yok sadece kiralama var diye biliyorum.
Mevcut müsteriden kasit AutoCAD le calismaya devam edenler.

27.03.2015 15:21    

ehya
Bana söylenileni söyleyeyim.

Benim şuan kullandığım program, abonelikli 2015 Building Design Suite. Ben mevcut bir müşteriyim. Bundan sonra aboneliğimi sonlandırmadığım sürece her sene belirli bir bedel ödeyerek yeni sürümü alabilirim. Aboneliği bıraktığım anda son kullandığım geçerli sürüm bana kalmış olur.

Şuan autodesk'in çıkarmış olduğu sistem ise, yeni program almak isteyenlerle ilgilidir.

Hadi ben yanlış anladım. Senin dediğin gibi. O zaman ben aboneliğimi yenilemem. Mevcut aboneliğim gereği, 2016 sürümünü alır bundan sonra aynı sürümle devam ederim. :)

30.03.2015 08:08    

özkan-wien
simdi tekrar sordum 2016 dan itibaren update yok sadece kiralama var dediler. Biz de öyle yapcaz 2016 dan sonra gittigi yere Kadar kullnacaz. ve bi Zaman gelecek 2016 yetersiz kalacak ya da bulasik yikayabilen yeni versiyon cikinca "taam la taam" biz de gecek diyecez ve "mevcut musteri" o Zaman anlam kazanacak.

sana da bi seyi Kabul ettirmek amma zor Ehya :-)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.799 saniye - Sorgu: 78 - Ortalama: 0.02307 saniye