31.10.2014 12:40    

seboli61
Betonarme Teknik Çizim Kuralı ilgili not var mı ? Yazı yüksekliği, Aks yüksekliği ,Ölçü yüksekliği,Donatı pozu,Kotlar vs... gibi çizim standartlarını öğrenmek istiyorum. Bu kaynağı nasıl bulabilirim veya paylaşabilecek arkadaş var mı ?

31.10.2014 13:43    

kerem1453
bu dediklerinizin standartları diye birşey olmaz bu her büronun kendine has tarzı vardır sadece yada her ressamın ve genel olarak bu iş zaten çogu büroda belli programlar dahilinde yapılıyo(sta4-ide-probina) gibi bu programlar zaten size istediginiz doneleri veriyor.siz üstünde oynama yaparak projenizi tamamlıyorsunuz.

kerem1453 (02.11.2014 12:31 GMT)

31.10.2014 14:07    

seboli61
TS 88 De açıklamış bazı şeyleri ama bir şey anlamadım

01.11.2014 13:11    

bud_0782
kerem1453 ün dediğine katılıyorum. Eğer kendinize ait standartlarınız yoksa örnek bir projeden standartları kendiniz çıkarabilirsiniz...

03.11.2014 05:52    

seboli61
Evet her şirketin kendine göre çizim standartı var ama bu genel bir standartlama yok mu ? Yani herkesi kapsayan bir standart umarım anlatabilmişimdir.

06.11.2014 09:21    

şahnaz
Ben kaç firma da çalıştım öyle bir standart görmedim.

06.11.2014 12:55    

özkan-wien
Standard konusu basli basina bi Problem. Su ana Kadar 15 e yakin büroda (Yurtici - yurtdisi) cizim yaptim ve ortak olan hicbisey yok :-).
Su an yurtdisinda ciziyorum ve burada da yok. Aslinda var ama yok. Yani layer isminden tutunda dosya adinda kullanilacak karakterlere Kadar sartname var ya da tavsiye edilen olmasi gereken var, ama kimse uymak zorunda degil ve de uymuyor.

Proje islerinde esas mesele yazi yüksekligi,cizgi kalinligi,ön plan arka plan hareketleri ve renkler tamamen proje bürosunun zevkine kalmis. Belirli bir cerceve icinde ama.

*Mesela bir tadilat projesinde yikilan duvar sari , yeni duvar kirmizi , mevcut duvar gri renk olur. Bu standardin disina cikamazsiniz ama tonlarla oynayabilirsiniz.
(buradaki tadilat proje tadilati degil, yapidaki tadilat)
*Baska bir örnek, bir belediyede proje onaylayan mimar yasli oldugu icin proje üzerinde yazilari okuyamiyor, o belediyeye proje cizerken yazilari 1,5 kat büyütüyoruz. :-)

özkan-wien (06.11.2014 13:09 GMT)

06.11.2014 13:11    

şahnaz
konu ile alakalı değil ama cevaplandırısanız sevinirim: yurt dışında projecilikle nasıl yurtiçine kıyaslarsanız?

06.11.2014 13:55    

özkan-wien
cok farkli :-)
mesela bizim trafigimizle avrupa trafigi gibi de diyebiliriz. Ben 15 yil önce ilk geldigimde Trafik sistemine 1-2 haftada alistim.
Yolda düz giderken ana yola cikmak isteyen sürücüye sellektör yaptim (bizde dur gecme ben geliyom demek) avrupada (Nezaket - gecebilirsiniz buyrun demek) :-). Adam durmayip gectigimi görünce kizdi bana. :-)

Neyse projede ise okulda ne ögrendiysek aynisini yapiyoruz Burda. Bastan savma is yok, hersey kuralina Uygun.
Mesela bitmis bir binada tasiyici ya da bölme duvarlarda degisiklik yapilacaksa belediye proje istiyor önce. Yapipolisine gidip projenizi sunuyorsunuz. Statik ispatla beraber. Onaylanirsa tadilat bir insaat firmasi tarafindan uygulaniyor. Firmasiz olmuyor.
Bizde ise "dur ben su duvari ucuruyumda Salon azcik büyüsün" diyo amcam daliyo duvara. :-) Kimsenin haberi olmuyo. O arada bi kolonu yikiyo, bacayi ucuruyo tesisati patlatiyo vs.

Yeni projelerde ise islem cok yavas ve cok detayli yürüyor. Süre uzun ve yeterli ancak cok detayli ciziyoruz. Yani kolonda kirisde dösemede acilacak bir 20x20 cm boslugun tüm ayrintilari veriliyor. sagdan soldan ölcülendirilmesi vs.
Projede o Kadar cok info oluyo ki hicbisey anlasilmiyo resmen. :-)

Yani fark her alanda oldugu gibi projecilikde de ayni.
Türkiyede isler cok hizli tamamlaniyor ve sürdürelebilirlik yok. Yani pazartesi günü bi firmaya gidiyorsun balkona camekan yaptirmak istiyorum diyorsun Adam sali günü geliyo carsamba günü camekani yapip gidiyo. Ilk rüzgarda camekan ucup gidiyor. (her is böyle degil tabiki)

Avrupada isler Türkiyeye nispeten cok yavas ilerliyor ama cok Saglam ilerliyor.Adam camekani 20 günde yapiyo belki ama ömürlük yapiyo.

Isin özü aslinda su; ne is yapilirsa yapilsin isi yapani tatmin edecek gelir kazaniliyor ve "sürüm" diye bisey yok.
Kaliteyi düsüren zaten "sürüm" anlayisidir.

Türkiyede bir mimar ayda 2 is yapmassa isi yürümez. Avrupada yilda iki isle gecinenler var.

Türkiyede is isi yapip bittikten sonra baslar. (adamin pesinden hakettigini almak icin kosturursun)
Avrupada öyle bisey yok. Is biter parani alirsin.

Daha cok örnek var :-) kolay gelsin. Elimde bi is var onu bitireyim :-)

06.11.2014 14:31    

şahnaz
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yapı polisi de ilginçmiş.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 2.486 saniye - Sorgu: 71 - Ortalama: 0.03501 saniye