19.09.2014 12:19    

miyatu
Iki adet kanal cizimi lispi paylasiyorum

KK Lispi

Dirsek rediksuyon gibi fittingleriyle beraber kanal cizer.
Izolasyon kalinligi degistirilebilir yada 0 "sifir" secilerek izolasyonsuz kanal cizilebilir.
Reduksiyon konsantirik yada eksantirik cizilebilir. Eksantrik reduksiyonda yon secilebilir.
Dirsek ic radius degerleri istenildigi gibi degistirilebilir.
Cizilen kanal hangi Sisteme aitse (System Parametresi degistirilmek kosulu ile) kanal ve fittingler o layerda cizilir.
Baslangic noktasi herhangi bir nokta veya fittinglerin genislik cizgisi(Otomatik olarak kanal genisligini secilen cizginin uzunluguna esitleyecektir ) secilebilir.

SA Lispi

Saplama cizer.
Saplama kesiti degistirilebilir.
Akis yonu secilebilir.
Saplamanin yonlendirici kismi 45 derece olmak uzere 100 mm dir
Saplamanin bogaz kismi 50 mm dir
Saplama toplam boyunu 150 mm cizer.
Tum kesitler icin bu degerleri kullanir.

4862-duct-cizim.rar

miyatu (19.09.2014 12:57 GMT)

20.09.2014 07:26    

halilozcakir
Merhaba üstadlar bende mekanik hava kanalının çeşitli parçalarını çizmek için üç parça lisp var lisp içeriğine girip bakıyorum bazı benim kısa yollarımı etkileyen kısımlarını hallediyorum, lakin daha geniş sorunlar çıkarıyor
dosya içinde komut listesi excel var , B2 komut listesinden eksik kalan komut adı.branşman alır.

sorun 1- bunları birleştirsem sıkıntı olur mu ? nasıl birleştireceğim kopyala sona yapıştır gibi mi ? birleştirilemez dediler bunu hiç anlamadım ?
sorun 2- lispleri veren arkadaş, ağabeyimiz acad2009doc lispini yüklemezsen çalışmaz dedi. Neden ?
sorun 3- osnap ayarlarımı kaldırıyor.bunu nasıl çözeceğim osnap mod snap mod ayarlarını 0,1 denedim değiştirdim olmadı. 64792-kanal.rar

halilozcakir (20.09.2014 07:45 GMT)

20.09.2014 10:54    

miyatu
Alıntı
halilozcakir :
Merhaba üstadlar bende mekanik hava kanalının çeşitli parçalarını çizmek için üç parça lisp var lisp içeriğine girip bakıyorum bazı benim kısa yollarımı etkileyen kısımlarını hallediyorum, lakin daha geniş sorunlar çıkarıyor
dosya içinde komut listesi excel var , B2 komut listesinden eksik kalan komut adı.branşman alır.

sorun 1- bunları birleştirsem sıkıntı olur mu ? nasıl birleştireceğim kopyala sona yapıştır gibi mi ? birleştirilemez dediler bunu hiç anlamadım ?
sorun 2- lispleri veren arkadaş, ağabeyimiz acad2009doc lispini yüklemezsen çalışmaz dedi. Neden ?
sorun 3- osnap ayarlarımı kaldırıyor.bunu nasıl çözeceğim osnap mod snap mod ayarlarını 0,1 denedim değiştirdim olmadı. 64792-kanal.rar

Selam

Kodlari kopyala yapistir yaparak birlestirebilirsiniz. Buyuk olasilik sikinti cikmayacaktir.

Acad2009doc a neden gerek duydugunu kodlari yazan kisiye sormak lazim (Kodlara bakmadim, belkide gerek yoktur.)

Osnap ayarlariniz lisp icerisinde calisma geregi sifirlaniyordur, genelde onceki ayarlar alinir islem bittikten sonra tekrar eski haline getirilir, eger eski haline getirmek icin kod yazilmissa, lisp calisirken hata ile yada ESC ile bitiyordur bu nedenle eski haline geri donmuyordur.

20.09.2014 11:51    

waytooraider
Miyatu,

Lisp çok iyiymiş.Gözlerim doldu. :)

22.09.2014 07:24    

waytooraider
Miyatu,

Lispi kullanırken şöyle bir soru geldi aklıma acaba kesitlerin ölçüsünü girince kanal ölçülerini de text olarak oluşturabilme ihtimali var mı?Bu konuyu mutlaka düşünmüşsünüzdür.

16.10.2014 07:51    

miyatu
Alıntı
waytooraider :
Miyatu,

Lispi kullanırken şöyle bir soru geldi aklıma acaba kesitlerin ölçüsünü girince kanal ölçülerini de text olarak oluşturabilme ihtimali var mı?Bu konuyu mutlaka düşünmüşsünüzdür.

Sadece kesitlerin yazilmasi degil, metraj bile cikarilabilir. Elimde oyle bir versiyonuda var ama hatalari cok oldugu icin yayinlamadim.

11.11.2014 08:33    

miyatu
Alıntı
rmz cnk :
Çok işime yaradı ellerinize sağlık textleride üzerine yazanıda yaparsanız daha fazla dua ederiz. izolasyon kısmını nasıl iptal ederiz???

Izolasyon degerini sifir yaparsaniz izolasyonsuz cizim yapar negatif izolasyon degeri girerseniz kanalin icine izolasyon cizimi yapabilirsiniz. Text yazma calismalari devam etmektedir. en kisa zamanda paylasmayi umuyorum... KG

12.11.2014 12:43    

rmz cnk
Alıntı
miyatu :
Alıntı
rmz cnk :
Çok işime yaradı ellerinize sağlık textleride üzerine yazanıda yaparsanız daha fazla dua ederiz. izolasyon kısmını nasıl iptal ederiz???

Izolasyon degerini sifir yaparsaniz izolasyonsuz cizim yapar negatif izolasyon degeri girerseniz kanalin icine izolasyon cizimi yapabilirsiniz. Text yazma calismalari devam etmektedir. en kisa zamanda paylasmayi umuyorum... KG

İzolasyon değerini sıfır yapınca sorun çözüldü çizmiyor sağolun.
Dirsekleri çizerken belirli bi açıda çiziyor. şu şekilde olabilirmi 200x200 lük bi kanalda iç dirsek eğimi (çap/4 ) dış dirsek çapı (kesit+iç çap)

12.11.2014 13:44    

miyatu
Alıntı
rmz cnk :
Dirsekleri çizerken belirli bi açıda çiziyor. şu şekilde olabilirmi 200x200 lük bi kanalda iç dirsek eğimi (çap/4 ) dış dirsek çapı (kesit+iç çap)

lispi yazarken herkes kullanabilsin diye dusundum.

Sizin istediginizi yapmak elbette mumkun ama bir baskasida baska bir radius degeri isteyecektir.
Bu sorunu kisisel bazda degil genel olarak cozme yoluna gittim.

Radius degerini lisp icerisinde cizim yaparken rahat bir sekilde degistirilebilecek sekilde kurguladim.

Bu konuda herhangi bir degisiklik yapmayacagim. degisiklik yapmak isteyen arkadaslar varsa lispi istedigi gibi degistirip tekrar yayinlayabilir.

kolay gelsin...

21.03.2015 06:46    

mttlp
Alıntı
miyatu :
Alıntı
[b
hocam bu lisp nasıl kullanabiliriz hem cizim hemde metraj yapmasini nasıl yapabiliriz

21.03.2015 07:57    

semiyildiz
Güzel çalışma olmuş,kanalın ortasına text olarak ebatınıda yazdırabilsen daha verimli olur,hatta mümkünse hava debisinide girmek için ayarlansa daha güzel olur...

emeğinize sağlık,teşekkürler...

01.05.2015 08:57    

rmz cnk
Alıntı
miyatu :
Alıntı
rmz cnk :

lispi yazarken herkes kullanabilsin diye dusundum.

Sizin istediginizi yapmak elbette mumkun ama bir baskasida baska bir radius degeri isteyecektir.
Bu sorunu kisisel bazda degil genel olarak cozme yoluna gittim.

Radius degerini lisp icerisinde cizim yaparken rahat bir sekilde degistirilebilecek sekilde kurguladim.

Bu konuda herhangi bir degisiklik yapmayacagim. degisiklik yapmak isteyen arkadaslar varsa lispi istedigi gibi degistirip tekrar yayinlayabilir.

Anladım hoçam haklısın saolasın .

kanalın ortasına text olarak ebatınıda yazdırabilsen daha verimli olur,hatta mümkünse hava debisinide girmek için ayarlansa daha güzel olur... Arkadaşın dediği gibi yapıması mümkünmü

kolay gelsin...

12.05.2015 12:00    

miyatu
Kodlar isteklere gore zaman icerisinde guncellenerek son haline gelmis bulunmaktadir.

Kodlarda hala ufak defek hatalar bulunmaktadir.

Yeni eklenenler

1- Kanal cizerken kanal kesitini otomatik olarak yazdirma(ETIKETLEME) ozelligi eklendi (ATTRIBUTE)
2- Cizim birimi (m3/h, l/s, vs) gibi debi sonuna yazilacak ek icin giris eklendi.
3- VD cizimi eklendi.
4- Es cizimi eklendi (Yatayda yada duseyde goruntusu secilebilir. Yatay cizimde sorun var.)
5- Metraj cikarma ozelligi eklendi. (ciziminizin tamamini lisp ile cizerseniz pantolonlar ve rediksiyon dirsekler haric ki bu kodlar, bu iki parcayi cizemiyor, metraj cikarilabilir)Metraj cizimi yaptiginiz dwg ile ayni klasorun icine dwg ile ayni isimde csv uzantili dosyaya yazar.
6- Siline etiketleri tekrar yazmak isterseniz diye TEXT ozelligi eklendi.

Hatali kisimlar ve cozumleri

Es cizim hatasi
Es ciziminde, acisal hesaplamalarda yapilan kurgusal hata yuzunden bazen sacmaliyor.
Eger esi bir kismini cizip diger kisminda sacmalarsa dogru cizdigi kisimi kopyalayin ve cevirerek dogru kismin ucuna ekleyin, eger silmeniz gereken arclar olursa sadece arclari sildiginizden emin olun yoksa es metraj cikarilirken atlanabilir. (POZ numarasi verilmemisse metraja girmemis demektir metrajini manuel olarak ekleyebilirsiniz.)
Es cizimlerinde izolasyon cizgileri cizilmiyor offsetleyin.

Saplama
Saplama ciziminde dongusel degerlendirme hatasi sebebi ile saplamadan sonra cizilen ilk kanali son cizilmis kanal ile birlestirmeye calisiyor.
Saplamayi cizdikten sonra komutu iptal edip yeniden baslayin.

Sonlandirma hatasi

Calisma kurgusu hatali oldugu icin lispi ancak "ESC" ile sonlandirabilirsiniz.

Yukarida yazmis oldugum hatalar beni etklilemez yinede kullanmak isterim diyorsaniz buyurun indirin ve kullanin baska hatalarla karsilasirsaniz buraya yazin zaman buldukca duzeltmeye calisirim.

4862-kk-ver-2.rar

miyatu (12.05.2015 12:13 GMT)

12.05.2015 12:12    

mttlp
eline sağlık

09.06.2016 14:29    

onderylmz
Yazı boyutunu değiştirebilir miyiz ?

27.10.2016 19:06    

mkort24
hangi komutu kullanacağız

27.10.2016 19:06    

mkort24
hangi komutu kullanacağız

27.10.2016 19:07    

mkort24
bir arkadaşım kanal ve dirsek çizmesini gösterebilirmi

04.05.2017 13:14    

fmy0685
Alıntı
miyatu :
Kodlar isteklere gore zaman icerisinde guncellenerek son haline gelmis bulunmaktadir.

Kodlarda hala ufak defek hatalar bulunmaktadir.

Yeni eklenenler

1- Kanal cizerken kanal kesitini otomatik olarak yazdirma(ETIKETLEME) ozelligi eklendi (ATTRIBUTE)
2- Cizim birimi (m3/h, l/s, vs) gibi debi sonuna yazilacak ek icin giris eklendi.
3- VD cizimi eklendi.
4- Es cizimi eklendi (Yatayda yada duseyde goruntusu secilebilir. Yatay cizimde sorun var.)
5- Metraj cikarma ozelligi eklendi. (ciziminizin tamamini lisp ile cizerseniz pantolonlar ve rediksiyon dirsekler haric ki bu kodlar, bu iki parcayi cizemiyor, metraj cikarilabilir)Metraj cizimi yaptiginiz dwg ile ayni klasorun icine dwg ile ayni isimde csv uzantili dosyaya yazar.
6- Siline etiketleri tekrar yazmak isterseniz diye TEXT ozelligi eklendi.

Hatali kisimlar ve cozumleri

Es cizim hatasi
Es ciziminde, acisal hesaplamalarda yapilan kurgusal hata yuzunden bazen sacmaliyor.
Eger esi bir kismini cizip diger kisminda sacmalarsa dogru cizdigi kisimi kopyalayin ve cevirerek dogru kismin ucuna ekleyin, eger silmeniz gereken arclar olursa sadece arclari sildiginizden emin olun yoksa es metraj cikarilirken atlanabilir. (POZ numarasi verilmemisse metraja girmemis demektir metrajini manuel olarak ekleyebilirsiniz.)
Es cizimlerinde izolasyon cizgileri cizilmiyor offsetleyin.

Saplama
Saplama ciziminde dongusel degerlendirme hatasi sebebi ile saplamadan sonra cizilen ilk kanali son cizilmis kanal ile birlestirmeye calisiyor.
Saplamayi cizdikten sonra komutu iptal edip yeniden baslayin.

Sonlandirma hatasi

Calisma kurgusu hatali oldugu icin lispi ancak "ESC" ile sonlandirabilirsiniz.

Yukarida yazmis oldugum hatalar beni etklilemez yinede kullanmak isterim diyorsaniz buyurun indirin ve kullanin baska hatalarla karsilasirsaniz buraya yazin zaman buldukca duzeltmeye calisirim.

4862-kk-ver-2.rar

Merhaba elinize sağlık öncelikle;

Bu lispleri çalıştıramıyorum yeni başladığım için; Yardımcı olursanız sevinirim.[pfs]145809-[kk]-ver-2.rar[/pfs]

05.05.2017 11:33    

miyatu

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Copyright © 2004-2022 SQL: 3.377 saniye - Sorgu: 102 - Ortalama: 0.03311 saniye