AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
15.08.2014 08:35    

pronto
Herkese merhaba
Autocad 2000-2002-2008 ve nihayet geçen hafta 2014 e terfi ettim.
Ama daha önceki hiçbir versiyonda olmayan bir problemi farkettim.
İşim gereği ekran kartımında özelliği ile çift ekran kullanıyorum.
Çalıştığım dosyaların hepsi de vertical olarak 2ye bölünmüş durumda yani bağımsız 2 ekran gibi mouse hangi ekrana geçerse o ekranda çalışabiliyorum.
Gelelim probleme 1. ekrandan seçip copy selection ile tuttuğum bir parça resmini 2. ekrana copy veya move edersem ve vazgeçip undo dersem undo yapılamıyor.1. ekrandan tutup 1. ekrana yapıştırısanız sorun olmuyor.
veya contol+c ile tutup 2. ekrana control+v ile kopyalar veya move edersenizde sorunsuz undo olabiliyor.Sadece
mouse sag tusu ile copy veya move seçer 2. ekrana past ederseniz undo yapamıyorsunuz.
isterseniz deneyebilirsiniz.Tüm eski versiyonlarda böyle bir sorun yoktu.

15.08.2014 08:36    

pronto
Aynı sorun tek ekranı 2 ye ve ya 3 e bölüp çalışırsanız da oluyor undo komutu çalışmıyor...

16.08.2014 08:35    

admin
Copy selection AutoCAD'in kendi kopyalama komutudur. Yani bildiğiniz Copy kısayolu Co olan. Bu komutla A çizimindeki bir objeyi B çizimine kopyalayamazsınız. Ctrl+C ve Ctrl+V Windows'un pano aracının (Clipboard) kullanarak yapar bu işlemi.

Dolayısıyla kopyalama yapamadığınız için undo'da çalışmıyor gibi gelebilir size.

18.08.2014 13:49    

pronto
Sanırım beni anlamadınız.kopyalamayı hertürlü yapıyor sorun yok.Sorun undo yapmaması.
Ekranı bölmeden copyselection ile seçiyoruz aynı ekranda başka bir yere past diyoruz.Control+z ile undo yapabiliyoruz.
Ama ekranı vertical veya horizontal böldünüz.1. ekrandan copyselection ile sectiniz.2. ekrana geçtiniz istediğiniz bir noktaya past dediniz.Control+z ile undo yapamıyorsunuz.
Hatta bu arada başka işlemlerde yaptıysanız onları adım adım undo yapıyor ama ekrandan ekrana tasınan objeler varsa o adımları pas geçiyor..
Yıllarca kullandıgım autocad 200 ve 2008 de böyle bir sorun yoktu.
Kullandığım sistemin aynısı İzmir Fabrikamızda da var.Oradaki arkadaşa da denettirdim.Aynı sorun orda da var.....

28.08.2014 08:16    

pronto
Yok mu derdimi anlayan bir 2014 kullanıcısı üstad.....

28.08.2014 08:23    

ehya
Undo ile ilgili hiçbir problem yok. Sonuçta ekranı ikiye böldüğünüzde iki ekranda aynı dosya üzerinde işlem yapıyor.
1nci ekrandan bir nesneyi ctrl+c ile kopyalayıp 2nci ekranı aktif edip ctrl+v ile yapıştırdım. Undo ile işlemi yaptığımda işlemi geri alıyor. Almaması için de herhangi bir durum söz konusu değil.
Siz almadığını söylemişsiniz. Herhangi bir hata yada ileti varsa bu komut satırında yazar. Burada yazılanı söylermisiniz?

28.08.2014 14:24    

pronto
Yine anlaşamadık.
1. ekranda objeyi seçiyorum.sag tuş ile menu acıyorum.Sol tuş ile copy selection secenegini tıklıyorum.Mousun tekrar sag tusu ile copyalamak istediğim objenin bir noktasından tutuyorum.Obje şu al elimizde ve objeyi 2. ekrana götürüp copyalamak istediğim yere mousun sol tuşu ile (control+v ile değil) yapıştırıyorum.

Adım adım deneyin bakalım şimdi undo (control+z) yaptıgınızda 2. ekrandaki obje 1.ekrana dönecek mi?

Aynı problem move içinde geçerli.Aynı adımları move içinde yaparsanız geri gelmiyor..

28.08.2014 14:41    

ehya
Burada açıklığa kavuşturmamız gereken birşey var.
1ncisi sizin yapmış olduğunuz işlem dosya içerisinde çalışan standard "copy" komutu. Yani burada undo ile geri almama gibi bir durum söz konusu değil. (bu işlem yapıldı. herhangi bir sıkıntı yok.)

2ncisi sizin ekranı ikiye bölmeden kastınız tam olarak nedir? Vport komutu ile mevcut çalışma dosyasını ikiyie bölmekmidir? Yoksa iki farklı dosyayı tek ekranda göstermekmidir?

İlk mesajınızda "dosyalarım" ifadesinden yola çıkarsak, siz iki farkı çizim dosyasını tek ekranda göstereek çalışıyorsunuz. Standard copy komutu ile uyguladığınız nesneleri diğer dosyaya kopyalayamazsınız. Ya kopyala-yapıştır yöntemi ile kopyalanır. Yada sürükle-bırak yöntemi ile...
copy komutu ile bu işlemi yaptınız diyelim (ki olmaz) Undo komutu farklı dosya arasındaki geçişlerde geçersizdir. Undo komutu sadece aktif olan dosya için geçerli olur. Eğer orada geri alınacak bir nesne işlemi yok ise geri almaz.

Daha detaylı anlatmanız gerekirse, tavsiyem yaptığınız işlemi videoya kaydedin. Yaptığınız işlemi daha net anlayabiliriz.

04.09.2014 11:43    

pronto
Arkadaşlar benim 2 ekrandan kastım tek dosyayı iki ekrana bölme.
view menusu altında viewports-----new viewports ve Two : Vertical seçeneğini seçiniz.
Böylece çalıştıgınız dosyayı 2 farklı ekrana bölebiliyorsunuz...
Benim anlattıgım problem bu 2 ekran arasında geçiyor....

04.09.2014 12:54    

ehya
Bahsettiğiniz ekranı 2'ye bölme işlemini ben sürekli kullanıyorum. Undo ile ilgili şuana kadar hiçbir problem olmadı. Kullandığım sürüm şuan 2014.
Autocad'e yama olarak çalışan herhangi bir programınız var ise onları devredışı bırakıp deneyin.
Olmadı, en son ihtimal programı yeniden yükleyin.

08.09.2014 14:20    

pronto
Aynı sorunu iki farklı fabrikamızda ayrı iki workstationda da yaşanması ilginç.
Bursa ve izmir plantlarında aynı sorun var.
Türkiye autocad distrubitor den yardım istedim ama kullandıgımız lisanslar türkiye içinde satılmadıgı yurdışından yuklendiği için destek vermediler...

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 2.125 saniye - Sorgu: 71 - Ortalama: 0.02992 saniye