29.03.2011 07:56    

tatarozkan
Başlıklarda 3 gündür arıyorum bir neticeye varamadım. sizden rastlayan varmı diye soruyorum. firmada sistem katalogları yapıyoruz. her biri 15mb büyüklüğünde 10 tane katalog mevcut. yalnız sadece 1 katalogda kopyalama sıkıntısı yaşıyorum. şöyleki sorunlu dosyada objeyi seçip ctrl+c ile copyledikten sonra boş bir sayfa (herhangi bir sayfa) ya taşıdığımda direk mousenin olduğu bölgeye değil alakasız bir koordinata kopyalıyor. bunun sorunu nedir veya bir çözümü varmıdır çok sıkıldım artık :)

29.03.2011 08:03    

emasi
Siz ctrl+shift+c yapın ve objenin her hansı bir yerine tıklayın. ve paste yapın umarım kömeyinize çatar
uğurlar

29.03.2011 08:15    

ehya
Emasi'nin yöntemiyle de olur. referans noktayı siz belirlemiş oluyorsunuz.

soruna gelince, ctrl+c ile seçilip hafızaya alınan nesnelerin referans noktası sol alt noktadır. eğer görünmeyen yada farkedemediğiniz bir nokta vardır. örneğin bir arc nesnesini ölçülendirdiğinizde arc nesnesinin merkez noktasına ölçü nesnesine bağlı olan bir nokta yerleştirilir. seçime bu noktada dahil olduğundan uzak bir nokta referans olarak belirlenir. bu şekilde olan nesneleriniz var ise olması doğaldır.

29.03.2011 08:21    

tatarozkan
Ehya dediğini çok net anladım işte bende tekrardan o noktayı profilin sol alt köşesi olarak belirlemek istiyorum. ama nesne sayısı çok fazla polylinelı objeler için bunu ayarlayabilmem mümkünmü tek bir komutla mesela.

29.03.2011 08:33    

ehya
Dediğinizi yapmak ctrl+shıft+c komutu ile aynı olur. referans noktasını otomatik belirtmek macro için biraz zor olur.
farklı alternatif olabiir. mesela pencere açarken ilk gösterdiğiniz yerin referans nokta olması gibi. eğer bu tür bir kodlama işinize yaracaksa yazarız.

29.03.2011 08:49    

hgkyrl
Merhaba

biz genelde arazi ile ilgili çalıştığımız için "paste" komutunu edit içerisinden "paste to original coordinates " i seçerek yapıyoruz
bu şekilde denerseniz ana dosyanızdan kopyaladığınız çizim veya nesne aynı koordinatla yeni dosyaya aktarılacaktır

29.03.2011 09:12    

tatarozkan
Şimdilik copy with base point ile idare edeceğim ama ilerleyen sürede muhtemelen bütün dosyası kopyala yapıştır ile yeni bir autocad dosyasına aktarmam sorunu çözecektir diye düşünüyorum....

19.01.2012 09:27    

yusufcak77
arkadaşlar benimde bugun başlayan bir kopyala yapıştır sorunu başladı sayfadan sayfaya kopyala yapıştır yada sayfa içinde kopyala yapıştır yapamıyorum ama yeni bir autocad sayfası açıp orda çizdiğim çizimlerde sorun yok ama dün çizdiğim projeyi ve eskileri kopyala yapıştır yapamıyorum sorunun kısası paste bölümü sürekli aktif son aldığımı yapıştırmak istiyor yardımcı olursanız sevinirim

21.03.2013 16:05    

halilozcakir
Aynı sorun Bende de var Arkadaşlar...şöyle ki; çizim içinde kopyalıyorum ve blok yapıştır diyorum, yapıştırır gibi yapıyor fakat yapıştırmıyor .

21.03.2013 19:39    

Travaci
Peki yapıştırdıktan sonra bakın bakalım block listesinde block un ismi gözüküyormu ? Büyük ihtimal gözüküyor olucak, daha sonra quick select ile seçin bakalım nerelere gitmiş : )

22.03.2013 12:25    

halilozcakir
Yok yaa kerata nere gittiyse bloğu gösteriyor ön izlemede fakat quick selecect de adı çıkmıyor, adını belirleyip blok çağırıyorum gene ön izlemesi var fakat yapıştırmıyor. Autocad i komple kapatıp açınca düzeliyor.
hata mesajı altta, text style ile ilgili birşey ama çözemedim.
Command: _pasteblock Substituting [ARIALUNI.TTF] for [tsimplex.shx].
Specify insertion point:
Command: Specify opposite corner or [Fence/WPolygon/CPolygon]:

halilozcakir (22.03.2013 12:35 GMT)

24.07.2015 11:40    

mehmetburak
Merhaba,

Benim sorum iki autocad dosyası arasında copy + paste yapamıyorum. Daha önceki çalışmalarımda yapmıştım ama 2-3 gündür hata veriyor. Yada kopyalıyor ama ekranda da görünmüyor olabilir. Çünkü copy+paste işlemini bir kaç kere denediğim için dosya kapasitesi aşırı büyüyor. Örneğin max. 7 mb olması gereken dosya 49 mb oldu. Konu hakkında acil olarak yardım ederseniz çok sevinirim.. Şimdiden Teşekkürler..

21.09.2017 21:22    

melek006
Alıntı
Travaci :
Peki yapıştırdıktan sonra bakın bakalım block listesinde block un ismi gözüküyormu ? Büyük ihtimal gözüküyor olucak, daha sonra quick select ile seçin bakalım nerelere gitmiş : )

süperr harikasınız benimde sorunuma çözüm oldunuz helal olsun

07.11.2017 06:52    

kireyzi
ben autocad 2014 kullanıyorum. bazı autocad dosyalarında bir iki kopyalamadan sonra kopyalama yapamıyorum. aynı dosyaları başka bilgisayara atıp denedikten sonra kopyalama işlemi gerçekleşiyor. fakat her seferinde bununla uğraşmak benim için zaman kaybı oluyor. sebebini veya çözümünü bilen biri varsa yardımcı olabilir mi??

08.11.2017 05:25    

aslan38
AutoCAD icersinde calisirken baska dosyalardan cizim kopyalarken sadece cizim gelmez onunla birlikle calisilan layer tipleri, olcu tipleri vs. gelir. bu yuzden AutoCAD dosyalarinizi surekli temizlemeniz (PURGE) onerilir. Ortalama bir AutoCAD dosyasinin buyuklugu eger onemli ve referansli dosyalar yoksa 5-8 mb arasinda degisir. Ciziminizi Purge yaptiktan sonra kapatip tekrar acip calismaya devam edebilirsiniz.

09.11.2017 10:06    

kireyzi
Alıntı
aslan38 :
AutoCAD icersinde calisirken baska dosyalardan cizim kopyalarken sadece cizim gelmez onunla birlikle calisilan layer tipleri, olcu tipleri vs. gelir. bu yuzden AutoCAD dosyalarinizi surekli temizlemeniz (PURGE) onerilir. Ortalama bir AutoCAD dosyasinin buyuklugu eger onemli ve referansli dosyalar yoksa 5-8 mb arasinda degisir. Ciziminizi Purge yaptiktan sonra kapatip tekrar acip calismaya devam edebilirsiniz.

Purge, audit, recover bunların hepsini denedim autocad sayfasını onarabilmek adına. fakat dediğiniz gibi layer çakışması veya dosya büyüklüğünden kaynaklı olsa aynı dosyaları başka bilgisayara yüklediğimde yine aynı şey olurdu ve kopyalanamazdı. ben sayfanın içinde hiç bir değişiklik yapmadığım halde başka bilgisayarda kopyalama işlemini sorunsuz bir şekilde yapabiliyorum fakat kendi bilg,sayarımda olmuyor.

02.01.2018 06:41    

barhara
Herkese merhaba,

Bendeki sorun ise autocad dosyaları arası kopyala yapıştır yaparken ilk seferde yapıştırıyor. Ancak farklı ya da aynı objeyi tekrar yapıştırmak istediğimde "_pasteclip Specify insertion point: " diyor tıklıyorum yapıştırmıyor. Yani kısacası 2. sefer birşey yapıştıramıyorum autocade. Lütfen yardımcı olun çok acil !!

28.03.2018 17:05    

xinan
sorunun çözümünü birde şöyle deneyin:
boş bir aoutocad sayfası açın ,bir kaç çizgi çizin ve problem yaşadığınız çizimi bu sayfaya kopyalayıp yapıştırın.
sonra bu çizimi kullandığınız sürümün dxf uzantısıyla kayıt edin.Sonra bu dxf dosyasını açın (çizimin yoğunluğuna göre biraz vakit alabilir).
dosya açıldıktan sonra bunu dwg olarak kayıt yapın. Dosyayı kapatıp son kaydettiğini dwg halini açın.sorunun çözülmüş olması lazım.

08.04.2021 12:15    

ozkul
buna benzer bir sorun da bende var.

örneğin bir kapı seçiyorum (blok olarakta denedim/patlatılmış çizimde denedim). dosyaya yapıştır dediğimde ya küçük bi parça tarama, ya bir iki line geliyor. ctrl+v dediğimde tıklamadan/yapıştırmadan önce silik şekilde kopyaladığım nesnelerin tamamını görüyorum. tıkladığımda tıklanan yere minnacık anlamsız şekiller yapıştırıyor.

dosyada xrefler, layoutlar mevcut.

nasıl çözebiliriz bu sorunu?

08.04.2021 14:04    

ProhibiT
Üç veya dört yıl önce AutoDesk platformlarından birinde sorulmuştu bu soru.
Kopyalanan (clipboard'a alınan) nesneler içinde (genelde complex, 'karmaşık' nesneler olması durumunda) Sistem Değişkenlerini de ilgilendiren nesneler bulunmasından kaynaklandığı anlaşıldı.
Kaynak Dosya ile Hedef Dosya arasında Sistem değişkenleri (artık hangisi veya hangileriyse) arasında farklılıklar olmasından, nesnelerin kopyalandığı ama Hedef çizimde gösterilemediği/yapıştırılamadığı (paste edilemediği) anlaşılmıştı.
Çözüm:
Her iki dosyanın da (hem kaynak hem de hedef) bir yere yedeğini aldıktan sonra.
- Kaynak Dosyada Express->Tools->System Variable Editor... açıldıktan sonra, sola altta yer alan Save All... butonuna tıklayarak, bütün sistem değişkenlerini vereceğiniz bir isimle kaydedin. Dosya uzantısı *.svf olacaktır.
- Hedef Dosyada gene Express->Tools->System Variable Editor... açıldıktan sonra, alttaki Read... butonunu seçerek kaydettiğiniz dosyadan Sistem değişkenlerinizi okutunuz.
- Hedef Dosyadaki Sistem Değişkenlerini bu şekilde Kaynak dosyaya eşitledikten sonra Copy/Paste işleminizi yapabilirsiniz.

Not: Ne o zamanlar ne de şimdi denediğim ve doğruladığım bir yöntem değildir. Mantıklı geldiği için paylaşıyorum.
Büyük ihtimalle onca Sistem değişkeninden bir veya birkaç tanesiyle ilgilidir problem. Dosyalarınız ve yapacağınız copy/paste işlemi sizin için değerliyse (emeğe değerse) yukarıda açıklanan yolla her iki dosyanın da Sistem değişkenlerini ayrı dosyalara yazdırarak yan yan getirip karşılaştırın, derim.

Kolay gelsin.

Copyright © 2004-2022 SQL: 1.852 saniye - Sorgu: 98 - Ortalama: 0.0189 saniye